Haber

Sudan’da iç savaş devam ediyor: Saldırı sonucu Şambat Köprüsü yıkıldı

LİMAN Sudan ordusu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında 7 aydır devam eden iç savaşın yaşandığı başkent Hartum’da, Nil Nehri’nin ana bağlantı noktalarından Şambat Köprüsü yıkıldı. saldırı bu sabah.

Ordudan yapılan yazılı açıklamada, HDK’nın Umdurman ve Bahri kentlerini birbirine bağlayan köprüyü yıktığı belirtildi.

Açıklamada, bu saldırının ordu güçlerinin özellikle Umdurman civarındaki bölgeye ilerlemesi nedeniyle gerçekleştirildiği iddia edilirken, saldırının HDK’nın ülke ve vatandaşlara karşı siciline eklenen yeni bir suç olduğu bildirildi. ülkenin kaynaklarına ve altyapısına yönelik yıkıcı projesi kapsamında.

HDK’dan yapılan yazılı açıklamada, saldırının, ülkedeki hayati altyapıyı yok etme planının devamı olarak ordu güçleri ve eski iktidar partisi Ulusal Kongre’nin “kalıntıları” tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi.

Nil Nehri üzerindeki en eski ve kritik köprülerden biri olan ve HDK kontrolündeki Şambat Köprüsü, HDK’nın başkentteki operasyonlarının ana ikmal yollarından biri olarak biliniyordu.

Sudan ordusu son dönemde köprü yakınındaki bölgelerde HDK’ya yönelik operasyonlarını yoğunlaştırdı.

Sudan iç savaşı

7. ayına giren Sudan’daki iç savaşta, başkent Hartum’un yanı sıra ülkenin batı ve güneybatısındaki 9 eyalette taraflar ağır silahlarla çatışmaya devam ediyor.

Sudan hükümetinin uluslararası topluma “terörist grup” olarak kabul etmesi çağrısında bulunduğu HDK, 15 Nisan’da iç savaşın başlamasından önce sisteme entegrasyonu tamamlanmamış bir askeri güçtü.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre bölgedeki çatışmalar nedeniyle 6 milyona yakın insan evini terk etmek zorunda kaldı.

Çatışmalarda 10 binden fazla sivil hayatını kaybederken, ülke nüfusunun yarısına denk gelen 25 milyon Sudanlı insani yardıma muhtaç hale geldi.

İç savaşın yol açtığı mali kayıpların 60 milyar doları aştığı iddia ediliyor.

Bölgesel ve uluslararası ateşkesi müzakere etme girişimleri, tarafların karşılıklı ihlal suçlamaları ve önerilen kurallar üzerinde anlaşamamaları nedeniyle şu ana kadar başarısız oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu