Ekonomi

Rosatom, Akkuyu NGS uzmanlarını yetiştirmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom, Akkuyu Nükleer Santrali’nde çalışacak uzmanların yetiştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu yılki program, Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinden mezun olanların Rusya’da nükleer ve ilgili alanlarda yüksek lisans yapabilmeleri amacıyla hazırlandı.

Programa kabul edilecekler, Rusya’nın en yetkin teknik üniversiteleri olarak kabul edilen Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhI (NRNU MEPhI) ve Ulusal Araştırma Üniversitesi MPEI’de (NRU MPEI) eğitim alabilecekler. Bu üniversiteler arasında MEPhI aynı zamanda Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom’a en fazla uzman yetiştiren üniversite olarak da öne çıkıyor.

Türkiye’nin ilk nükleer santraline uzman yetiştirmeyi amaçlayan bu program 3 yıl sürecek. Lisansüstü öğrenciler ilk yıl Rusça teknik eğitim alırken, geri kalan 2 yılda uzmanlık dersleri alacaklardır.

Bilim, teknoloji veya güç alanında lisans derecesine sahip öğrencilerin katılabileceği programa başvuru tek adımda yapılacak. Adayların gerekli belgelerle birlikte 29 Şubat 2024 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Program kapsamında 21’i NRNU MEPhI’de, 47’si NIU MPEI’de olmak üzere toplam 68 öğrenciye eğitim verilmesi planlanıyor. . Ortak eğitim programına kabul ile ilgili detaylı bilgiye AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin resmi internet sitesinden ulaşılabilir. akkuyu.com/tr/career/education adresinde.

Türkiye’nin ilk nükleer santralinde geleceğin Türk mühendislerinin eğitimi, ayrılan eğitim kontenjanları doğrultusunda Rusya Federasyonu bütçesinden karşılanıyor. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. uzman adaylarına burs ve vize desteğinin yanı sıra sağlık sigortası da sağlamaktadır. Ayrıca öğrencilerin İstanbul-Moskova-İstanbul veya Ankara-Moskova-Ankara güzergahındaki yıllık uçuş masrafları da şirket tarafından karşılanıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberrefahiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu