Haber

Çek Senatosu İstanbul Sözleşmesini Onaylamadı

Çek senatosu 7 saat süren görüşmelerin ardından İstanbul Sözleşmesi’ni onaylamadı.

Çekya, Avrupa Konseyi’nin Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin İstanbul Sözleşmesi’ni onaylamadı. Çek Senatosu’nda 7 saat süren oturumda 71 senatörden 34’ü sözleşmeye evet dedi ancak sözleşmenin kabulü için gereken 36 oya ulaşılamadığı için sözleşme onaylanmadı.

“Kadına yönelik şiddetle mücadeleyi kesinlikle etkilemez.”

İstanbul Sözleşmesi’nin onaylanmamasına ilişkin açıklama yapan Başbakan Petr Fiala, Senato’da alınan kararın tecavüze uğrayan kadınlara yönelik olumsuz bir mesaj olarak algılanmaması gerektiğini belirterek, “İstanbul Sözleşmesi’nin onaylanmaması, Çek Cumhuriyeti’nin yürüttüğü kadına yönelik şiddetle mücadele. Çünkü bu konular zaten mevcut yasalarda yer alıyor.” “Bu konu ele alınıyor” dedi.

Anlaşmanın şiddet vakalarının sayısını azaltmadığı kaydedildi.

Çek Cumhuriyeti’ndeki muhafazakarlar ve yedi Hıristiyan kilisesi tarafından kategorik olarak reddedilen İstanbul Sözleşmesi, liberaller ve muhafazakarlar arasında derin tartışmalara neden oldu. Anlaşmanın karşıtları anlaşmanın toplum üzerindeki etkisinden ve gerçek amaçlarını gizlediğinden endişe duyuyor. Bunlar arasında standart kadın-erkek kavramından sapma ve toplumsal cinsiyet ideolojisinin dayatılması gibi kaygılar yer alıyor. Muhalifler ayrıca sözleşmenin kabul edilmesinin onu onaylayan ülkelerdeki şiddet olaylarının sayısını azaltmadığına da dikkat çekiyor.

Sözleşmeyi destekleyenler mahkemelerin kötü uygulamalarına dikkat çekiyor

Sözleşmeyi destekleyenler ise aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddetin mahkemelerin kötü uygulamaları nedeniyle çoğunlukla göz ardı edildiğini, tecavüz vakalarının yarısında failin yalnızca normal ceza veya ikincil mağduriyetle cezalandırıldığını ya da ikincil yaralanma ve sözleşmenin kabul edilmesiyle Çekya’nın ilerici ülkeler arasında yer alacağı.

Öte yandan Çek Cumhuriyeti 2016 yılında İstanbul sözleşmesini imzaladı ancak onayını erteledi. -PRAG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu