Teknoloji

Microsoft’tan cep telefonlarında çalışacak yeni “lite” yapay zeka: Phi-3 Mini

Microsoft, Phi-3 adını verdiği hafif yapay zeka (AI) modelinin bir sonraki sürümünü tanıttı. 3,8 milyar parametreli Phi-3 Mini, 7 milyar parametreli Phi-3 Small ve 14 milyar parametreli Phi-3 Medium’u içeriyor.

Meta’nın Llama-3 ailesi gibi modellerin Aralık 2023’te tanıtılan Phi-2 modelini performans açısından aşmasıyla beraber Microsoft Research, artan rekabet karşısında eğitim programında daha yeni teknikler uyguladı.

3,8 milyar parametreli yeni model, önceki Phi-2 modelini geliştirirken, daha büyük dil modellerine göre önemli ölçüde daha az kaynak kullanıyor. Microsoft’un kendi kriterlerine göre Phi-3 Mini, yalnızca 3,8 milyar parametreyle hem Meta’nın 8 milyar parametreli Llama’sını hem de OpenAI’nin 3,5 milyar parametreli GPT-3’ünü geride bırakmayı başarıyor.

Phi-3 ürün ailesi, küçük boyutu sayesinde daha büyük modellere kıyasla düşük güçlü cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. The Verge tarafından bildirildiği üzere Microsoft Başkan Yardımcısı Eric Boyd, yeni modelin doğrudan akıllı telefonda gelişmiş doğal dil işleme yeteneğine sahip olduğunu söyledi. Başka bir deyişle Phi-3 Mini, yapay zeka desteği sunan yeni uygulamalar için oldukça uygun olacak.

Elbette, Phi-3 Mini kendi ölçeğindeki rakiplerinden üstün olsa da, internette eğitilen devasa modellerin bilgi genişliğiyle boy ölçüşemiyor. Ancak Boyd, dahili veri kümelerinin ölçeğinin genellikle daha sınırlı olmasından dolayı daha küçük, yüksek kaliteli modellerin daha iyi performans gösterme eğiliminde olduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu