Haber

Diyarbakır’da Makbule Özer protestosu

Özgür Kadın Hareketi (TJA), Van’da 81 yaşındaki Makbule Özer’in yeniden tutuklanmasına dair Diyarbakır’da bulunan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) binası önünde açıklama yaptı. Sivil toplum örgütlerinden çok sayıda isim de açıklamaya katıldı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, DEM Parti İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, “Yüz yıldır Kürtler statü sahibi olmasın diye kirli bir siyaset yürütülüyor. Bu kirli siyaset bugün AKP tarafından yürütülüyor. Bugün değilse de tarihin önünde hesap vereceksiniz” dedi.

TJA aktivisti Bahar Peker, cezaevlerinde yüzlerce hasta tutsağın olduğunu söyledi. Peker, Özer’in tutuklanma sürecine işaret ederek, “Türkiye tarafı olduğu uluslararası sözleşmelerin hükümlerine uymayarak hasta mahpusların sağlık haklarının ihlal edilmesine yol açmaktadır” diye konuştu.

Peker, konuşmasının devamında Özgür Basın çalışanlarına dönük saldırılara tepki gösterdi.

KAYA: TECRİT POLİTİKALARINDAN VAZGEÇİN

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, “Cumhurbaşkanın Federe Kürdistan’a yaptığı ziyaret, Medya Haber TV ve Stêrk TV’ye yapılan baskınlar, Makbule annenin hukuksuzca tutuklanması, İstanbul ve Ankara’da Özgür Basın emekçilerine yönelik yapılan gözaltıların hepsi savaş konseptinin devreye konulduğunu gösteriyor. İktidar seçimden aldığı yenilgiden hiçbir şey anlamamış. Tecrit ve savaş politikalarına karşı mücadele vermekten vazgeçemeyeceğiz. Makbule ana derhal serbest bırakılsın. Özgür basın emekçilerinin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu