Haber

İsrail Gazze’de gazetecileri hedef alıyor

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) İcra Direktörü Frane Maroeviç, İsrail’in Gazze Şeridi’nde açıkça gazetecileri hedef aldığını belirterek, “Basın sembolleri eskiden koruma amaçlıydı ama artık hedef haline gelmiş gibi görünüyor.”

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 100’den fazla gazeteci ve medya çalışanı hayatını kaybederken, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) İcra Direktörü Frane Maroeviç, İsrail’in Gazze Şeridi’nde açıkça gazetecileri hedef aldığını belirtti.

İsrail saldırılarında öldürülen veya yaralanan gazetecilerin genellikle basın mensubu olduklarını belirten yelek ve kask taktıklarını belirten Maroeviç, “Gazetecilerin açık bir şekilde hedef alındığını görüyoruz çünkü basın sembolleri koruma amaçlıydı ama artık öyle görünüyorlar.” hedef haline geldi.”

Maroeviç, “Kuruluşumuz bu durumdan tamamen öfkeli. Örgütümüz neredeyse 75 yıldır basın özgürlüğünü izliyor ve bu, herhangi bir çatışmada gazetecilere yönelik gördüğümüz en kötü saldırıdır.” dedi.

İsrail saldırısında 2 gazeteci ağır yaralandı

İsrail’in saldırılarını yoğunlaştırdığı Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde Katar merkezli Al Jazeera haber kanalı muhabiri İsmail Ebu Omar ve kameraman Ahmad Matar ağır yaralandı. Yerinden edilmiş Filistinli ailelerin durumunu haber yaparken saldırının hedefi olan gazeteciler, sağlık ekipleri tarafından Han Yunus’taki Avrupa Hastanesi’ne kaldırıldı. Saldırı sonucu muhabir Omar’ın bacağını kaybettiği ve ameliyata alındığı öğrenildi.

İsrail’in saldırılarına başladığı 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde resmi kaynaklara göre en az 126 gazeteci öldürüldü, 10 gazeteci gözaltına alındı. – VİYANA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu