Haber

İçişleri Bakanı Yerlikaya, Erzincan’daki madende incelemelerde bulundu

İçişleri BakanıAli Yerlikaya, Erzincan İliç ilçesindeki madende heyelan meydana gelen bölgede incelemelerde bulundu. Yerlikaya, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, “İlk tespitlerimize göre maalesef 9 işçimiz değişen yer kütlesinin altında kaldı ve işçilerimiz için arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. Şu an itibarıyla AFAD’dan oluşan 339 kişi hayatını kaybetti. , JAK, TSK, EGM, Madenciler ve Sivil Toplum Kuruluşları bölgede bunları arıyor.” “Kurtarma görevlileri de dahil olmak üzere toplam 827 işçi görev başında” dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Erzincan Bölgeye giderek, İliç ilçesinde Anagold Madencilik tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen toprak kaymasında incelemelerde bulundu. Yerlikaya, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Erzincan İliç’te heyelan meydana gelen bölgede incelemelerde bulunmak üzere bölgeye geldik. İlk tespitlerimize göre ne yazık ki 9 işçimiz kayan toprak kütlesinin altında kaldı ve işçilerimizi arama-kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. Olayın ilk dakikalarına Erzincan, Erzurum, Sivas, Tunceli İl AFAD Müdürlükleri, Sivas, Erzurum, Rize ve Diyarbakır Birim Müdürleri atandı.Şu anda bölgede 339’u arama kurtarma görevlisi olmak üzere toplam 827 personel görev yapıyor. AFAD, JAK, TSK, EGM, Madenciler ve Sivil Toplum Kuruluşlarından oluşan.

Ayrıca 562 araç, 5 drone, 2 KBRN aracı, 5 metale duyarlı radar cihazı ve 5 kurtarma köpeğiyle arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor.

Enkaz altında kalan kişilerin tespiti amacıyla portatif takip sistemleri, yer radarı gibi ekipmanlar kuruldu; Bölgeye dezenfekte ve seyyar adaptasyon kamyonu görevlendirildi. Madencilerimize, Erzincan’ımıza ve milletimize geçmiş olsun diliyorum.”

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu