Haber

Alsancak’ta trans sokak müzisyenine saldırı: ‘Tanrı’ya inanıyor musunuz?’

İZMİR – İzmir’in Alsancak ilçesinde sokak müziği icra eden trans müzisyen Melis Yağmur Hanzade dün akşam darp edildi. Duyarlılık çağrısında bulunan Hanzade, “Umarım bir gün ben ve benim gibi diğer trans arkadaşlar öldürülmeden önce bu konuda gerekli hassasiyet sağlanır. bizi anlayın.”

Melis Yağmur Hanzade arkadaşlarıyla sohbet ederken yanına gelen bir kişi, “Allah’a inanıyor musunuz?” diye sordu. Aralarında Hanzade’nin de bulunduğu bir grup arkadaş, saldırgana “Biz Allah’a inanırız, inanmayız ama sizin bunu sorgulamaya hakkınız yok” diyerek karşılık verdi. “Son peygamberin mesajını devam ettirmeye geldim” sözlerini kullanan saldırgan, Hanzade’yi “Sokakta müzik yapmaya çalışan bir çocuksun, sokağa çıkmanı yasaklıyorum” diyerek darp etti. Saldırgan, müzisyenin yanındaki arkadaşlarına da saldırdı.

Alsancak Devlet Hastanesi’ne giderek darp raporu alan Hanzade, saldırgan hakkında suç duyurusunda bulundu.

‘SALDIRILARA MARUZ KALIYORUZ’

Duvar gazetesine konuşan Melis Yağmur Hanzade, daha önce de benzer saldırılara maruz kaldığını belirterek, duyarlılık çağrısında bulundu. Hanzade, translarla beraber olduğunu söyleyenlere de seslenerek şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce saldırıya uğradık. Biz alay ediliyoruz. Etrafımızdaki insanlardan hiçbiri kalkıp ‘Ne yapıyorsun?’ o söylemez Bize saygı duyduğunu söyleyenlerin bizimle alay etmesi çok normal hale geldi. “Bekle, ne diyorsun?” bugün, saldırganlar bu cüretkarlığı buluyor. Umarım bir gün ben ve benim gibi diğer trans arkadaşlarım öldürülmeden bu konuda gerekli hassasiyet gösterilir. Aslında en azından bizi anlayan insanlardan bir duruş bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu