Ekonomi

ABD borç limiti krizine ilişkin prensipte anlaşma risk iştahını artırıyor

ABD’de borç limiti krizine ilişkin prensip anlaşmasının açıklanması, Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam başta olmak üzere yoğun veri gündemi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) fiyatlaması küresel piyasalarda risk iştahını artırırken ( Fed) para politikası yatırımcıların odak noktasında.

ABD’de borç limiti krizinin çözüleceğine dair beklentilerin güçlenmesi varlık fiyatlarına olumlu yansıdı.

Dün, ABD Başkanı Joe Biden, borç limiti konusunda Meclis Başkanı Kevin McCarthy ile prensipte anlaştığını bildirdi.

ABD basınında yer alan habere göre Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler arasında uzun süren müzakerelerin ardından varılan anlaşma kapsamında borç limitinin 2 yıl süreyle artırılması bekleniyor.

Analistler, krizin analizi için bürokratik sürecin devam ettiğini ve Kongre onayının beklendiğini, konuyla ilgili haber akışının yakından takip edildiğini belirtti.

Öte yandan, Fed’in para politikasına ilişkin belirsizlikler yatırımcıların ilgi odağı oldu.

ABD’de geçen hafta açıklanan veriler, enflasyonun beklenen hızda düşmediğine, ekonomik aktivitenin ise beklendiği gibi yavaşlamadığına işaret etti.

Bu gelişmelerin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in önümüzdeki ay faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı beklentisi yüzde 62’ye yükseldi.

Fed yetkililerinin kararlarını veri odaklı alacaklarını hatırlatan analistler, başta tarım dışı istihdam verileri olmak üzere hafta boyunca açıklanacak verilerden gelen sinyallerin varlık fiyatlarına etki etmesinin beklendiğini söylediler.

Bu gelişmelerle birlikte Cuma günü New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,3, Nasdaq endeksi yüzde 2,19 ve Dow Jones endeksi yüzde 1 yükseldi. ABD’de endeks vadeli kontratları haftaya yükselişle başlarken, ABD’de piyasalar bugün tatil nedeniyle kapalı olacak.

Cuma günü Avrupa’da alım ağırlıklı bir seyir göze çarparken, enflasyon ve durgunluk ikilemi bölgede varlık fiyatlamalarını zorlaştırıyor.

Geçen hafta açıklanan verilere göre, Alman ekonomisi resesyona girse de Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri, Banka’nın enflasyonla mücadele kapsamındaki şahin adımlarını sürdüreceğine yönelik açıklamalarını sürdürüyor.

Analistler, ECB’nin önümüzdeki dönemde faiz oranlarını en az 50 baz puan artıracağının kesin olarak değerlendirildiğini ve açıklanacak verilerden alınacak sinyallerin bu beklentileri değiştirebileceğini belirtti.

Cuma günü Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 1,2, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,24, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 1,16 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,74 yükseldi. Avrupa’da endeks vadeli kontratları haftaya alımlarla başladı. İngiltere’de piyasalar bugün tatil nedeniyle kapalı olacak.

Asya piyasaları haftaya Hong Kong dışında yükselişle başlarken, ABD’de borç limiti krizinin analizine ilişkin olumlu haber akışı söz konusu seyirde etkili oluyor.

Buna rağmen Fed’in faiz artırımlarına devam edebileceği yönündeki fiyatlamaların güçlenmesi, teknoloji yoğun Hong Kong borsası üzerinde baskı oluşturuyor.

Kapanışa yakın, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,2, Çin’de Şangay bileşik endeksi yüzde 0,1 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,2 yükselirken, Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 0,9 düştü.

Cuma günü iç piyasada alımlı seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günü bir önceki kapanışın yüzde 3,45 üzerinde 4.580,67 puandan tamamlarken, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, “Aslında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, geçici olarak yapacağım Sonuçlar sonucunda Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği görüldü.

Yüksek Seçim Kurulu’nun geçici sonuçlara göre cumhurbaşkanı seçildiğini açıklamasının ardından Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaptığı açıklamalarda, “Enflasyonun neden olduğu fiyat artışlarının yol açtığı sorunların giderilmesi ve refah kayıplarının tazmin edilmesi en acil konu. önümüzdeki günlerde.” söz konusu.

Güven ve istikrarın çok önemli iki kavram olduğunu ifade eden Erdoğan, “Buna devam edeceğiz ve bu iki kavram üzerine güçlü bir ekonomi yönetimi inşa edeceğiz. Uluslararası prestije sahip bir mali yönetim, yatırım odaklı bir üretim ekonomisi tasarlıyoruz. ve istihdam.” Sözleri dikkatimi çekti.

Dolar/TL, Cuma gününü yüzde 0,2 artışla 19,9731’den kapatan bankalararası piyasa açılışında bugün 20,0470’ten işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde ekonomik güven endeksi ile yurt dışında ABD borç limiti krizine ilişkin haber akışının takip edileceğini belirterek, teknik olarak BİST 100 endeksi 4.750 ve 4.980 seviyelerinin direnç, 4.500 puanın ise ana bölgede olduğuna dikkat çekti. konum.

Bugün piyasalarda takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye Mayıs Ekonomik Güven Endeksi

arpacayajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu