Haber

Tunus’ta Demokratik Akım Partisi’nin eski lideri gözaltına alındı

Demokratik Akım Partisi’nin eski Genel Sekreteri Gazi el-Şevaşi, Tunus’ta gözaltına alındı.

Şevaşi’nin oğlu İlyas Şevaşi, konuyu sosyal medya hesabından paylaştı.

Şevaşi yaptığı paylaşımda, “Onlarca güvenlik gücünden oluşan bir ekip evimizi aradıktan sonra babamı gözaltına aldı.” ifadeleri kullandı.

Demokratik Akım Partisi’nin eski genel başkanının tutuklanma gerekçesine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Önceki dönemde 22 milletvekili ile temsil edilen partinin Tunus Meclisi’nde uzun yıllardır genel başkanlığını yürüten Şevaşi, son dönemde Cumhurbaşkanı Kays Said’in kararlarına tepkili açıklamalar yapıyor.

Ülkede çok sayıda siyasetçi, gazeteci ve STK temsilcisi gözaltına alındı.

Tunus’taki “gözaltı dalgası” Nahda Hareketi’nin eski yöneticilerinden Abdülhamid el-Celasi, İş ve Özgürlükler için Demokratik Blok Partisi üyesi Hiyam et-Turki ve işadamı Kemal Latif’in suçlamalarla tutuklanmasına yol açtı. 13 Şubat’ta “devlet güvenliğine karşı komplo kurmak” suçundan. alınmasıyla başladı.

Nahda Hareketi, 14 Şubat’ta Nahda’nın Genel Başkan Yardımcısı ve eski Yardımcısı Nureddin el-Bahiri ile Mozaik FM Genel Yayın Yönetmeni Nureddin Butar’ın gözaltına alındığını duyurdu.

Gözaltı sürelerinin tamamlanmasının ardından Bahiri ve Butar’ın tutuklu yargılanmalarına karar verildi.

Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi’nin 16 Şubat’ta, eski Daire Başkanı Fethi Kemmun’un ise 24 Şubat’ta “kara para aklama” suçlamasıyla gözaltına alındığı açıklandı.

En son 22 Şubat’ta Cumhuriyetçi Parti Genel Sekreteri İsam el-Şaabi, 24 Şubat’ta Ulusal Kurtuluş Cephesi üyesi Anayasa Profesörü Cevher bin Mubarak ve siyasi aktivist Şeyma İsa gözaltına alınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu