Haber

‘Suriyeliler için kapılar açıldı’ tezine Çavuşoğlu’ndan net yanıt: Sözle iş değil!

SON DAKİKA HABERLERİ:Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, deprem nedeniyle Suriye’den Türkiye’ye sığınmacı akını olduğu yönündeki iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş ile bakanlıktaki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların ardından sınır kapılarının açılmasının ardından Suriye’den Türkiye’ye yoğun bir sığınmacı akını olduğu iddialarının sorulması üzerine Çavuşoğlu, “Gerçekten içinden geçtiğimiz bu zor günlerde, ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde. en çok dayanışma ve iş birliği, sosyal medya ve farklı mecralarda dolaşan dezenformasyona enerjimizi harcıyoruz.Zaman ayırıp yanıt verdiğimiz için de çok üzgünüz.” terimini kullandı.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki hükümeti eleştirmenin veya karşı çıkmanın doğal olduğunu belirterek, Ancak halkı kışkırtmak için yanlış bilgi yaymak muhtemelen iyi niyetli bir yaklaşım değil” dedi.söz konusu.

Türkiye’deki depremin Suriye’yi de etkilediğine işaret eden Çavuşoğlu, uluslararası toplumun Türkiye’ye güçlü destek verirken Suriye’ye de yardım etmek istediğini vurguladı ve kendisine teşekkür etti.

YOLLAR ONARILDIKÇA UN TREYLER SAYISI ARTIYOR

Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Orada (Suriye) depremden etkilenenler de ölüyor. Bu nedenle bu yardımların bir kısmı doğrudan havadan gidiyor ve biz havalimanımızı bu uçaklara açıyoruz. İkincisi, BM insani yardımları Cilvegözü ve Babulhava gümrüğünden geçiriyor. Yıllardır kapılarda hasar vardı ve şu an tamir ediliyor ve buradan geçen tır sayısı BM insani yardım taşıyan tır sayısı artıyor. Kontrolümüz altındaki Kilis’te uluslararası toplum ve BM’ye açılan iki kapı, “Bu kapıdan da insani yardım gönderebileceklerini söyledik. Yani insani yardıma şu anda açık olan bu kapıları açabileceğimizi, kullanmalarını sağlayabileceğimizi anlattık. Bu kadar.”

“PKK VE YPG KONTROLÜ OLAN YERLERDE KAPILARIN AÇILMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Bakan Çavuşoğlu iddialara ilişkin şunları söyledi: PKK veya YPG’nin kontrolündeki bölgelerde kapıların açılması söz konusu değil. Ayrıca ‘mülteciler çok sayıda Türkiye ve Suriye’ye geliyor, bir akın var’ bilgisi de yanlış değil. Onları yayan insanlara, normalde ciddiye almamız gereken insanlara, hakkında çok düşündüğümüz insanlara bakıyoruz. Bilgi istiyorlarsa, bize sorun. Gerekli bilgileri sağlıyoruzdedi.

Söz konusu kapıların yıllardır BM’nin insani yardımına açık olduğunu ve bunun BM Güvenlik Konseyi kararında da yer aldığını vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Diğer kapılar da tek taraflı. Yani insani yardım ulaştırılıyor. Bu kapıların açık olması Suriyelilerin buradan ağır bir şekilde ülkemize geleceği anlamına gelmiyor. Her ne kadar bunları defalarca anlatsak da. tekrar tekrar her gün yeni versiyonlarla saçma sapan yanlış bilgiler yaymak hiç iyi bir niyet değil.Bizim söylediğimiz çok açık, net.Kimse bunu başka yere götürmesin, insanımızın duygularıyla oynamasın. hepsinin birlikte deprem bölgesine ve depremzedelere odaklanması gerekiyor.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu