Ekonomi

Simply Good Foods hisseleri kazanç artışının ardından %5 yükseldi

DENVER – Markalı besleyici gıdalar ve atıştırmalık ürünler tedarikçisi Simply Good Foods Co (NASDAQ: SMPL), Wall Street beklentilerini biraz aşan üçüncü çeyrek kazançlarını bildirdi. Açıklamanın ardından hisseler %5 artış gösterdi.

Şirketin bu çeyrekteki düzeltilmiş hisse başına kazancı (EPS) 0,50 dolar olarak gerçekleşti ve analistlerin tahminlerini 0,02 dolar aştı. Ancak, çeyrek geliri 336,75 milyon $ beklentisine karşılık 334,8 milyon $ olarak gerçekleşerek konsensüs tahminlerinin altında kaldı.

Şirketin üçüncü çeyrek performansı, net satışlarda geçen yılın aynı çeyreğine göre %3,1’lik bir artışla 324,8 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu büyüme temel olarak Quest markasının hacminden kaynaklandı. Brüt kar marjında da önemli bir iyileşme kaydedildi ve bir önceki yıla göre 320 baz puanlık bir artış sağlandı.

Başkan ve CEO Geoff Tanner bu güçlü çeyreği Quest’in devam eden büyümesine, Atkins pazar trendlerindeki iyileşmeye ve güçlü brüt kar marjı performansına bağladı. Tanner ayrıca Quest markasının Mart ayında başlatılan ve hane penetrasyonunu arttırması beklenen yeni reklam kampanyasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Simply Good Foods ileriye dönük olarak, 2024 mali yılının tamamında, şirketin uzun vadeli algoritmasının orta noktası olan %4-6 civarında büyümesi beklenen “eski” net satışlar için görünümünü, ek bir haftanın faydası da dahil olmak üzere yeniden teyit etti. Kısa süre önce satın alınan OWYN markasının mali yılın geri kalanında net satışlara 25-30 milyon dolar katkı sağlaması öngörülüyor. Şirket ayrıca daha önce %6-8 aralığında tahmin ettiği tüm yıl Düzeltilmiş FAVÖK büyüme beklentisini, artan pazarlama ve büyüme girişimleri için esneklik sağlayan güçlü brüt marj genişlemesini gerekçe göstererek yaklaşık %8’e yükseltti.

Şirket, 13 Haziran 2024 tarihinde Only What You Need, Inc. (“OWYN”) şirketini satın alarak içmeye hazır shake pazarındaki konumunu güçlendirdi ve yeni bir tüketici segmenti oluşturdu. Tanner, şirketin perakende ortaklarıyla lider konumunu sağlamlaştırma hedefiyle uyumlu olan bu satın almadan elde edilen stratejik kazanımın altını çizdi.

Simply Good Foods’un finansal sağlığı, 208,7 milyon dolar nakit ve bir önceki yıla kıyasla yaklaşık %50 oranında artan faaliyetlerden elde edilen nakit akışı ile güçlü görünüyor. Şirket, 2024 mali yılının geri kalanında vadeli kredi borcunun bir kısmını ödemeyi planlıyor ve mali yılsonuna kadar net borç / Düzeltilmiş FAVÖK oranının yaklaşık 1,25x olmasını hedefliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu