Haber

Sertaç Güven: “Yabancı hocanın kararını mantıklı buluyorum”

Trabzonspor’un eski Başkan Yardımcısı Sertaç İnanç, mevcut durumun prestijiyle Lider Ertuğrul Doğan ve yönetim kurulunun takımın başına yabancı bir teknik direktör atamayı mantıklı bulduğunu söyledi. İnanç, Trabzonspor için üzerine düşeni yapmaktan asla geri adım atmayacağını da ifade etti.

Trabzonspor’un 2021-22 sezonunda şampiyon olan kadrosunun temellerini atan yönetimler arasında yer alan eski Başkan Yardımcısı Sertaç Güven, geldikleri noktadan derin üzüntü duyduklarını belirtti. Futbolu ve maç izlemeyi çok sevdiği için spordan uzak durmasının mümkün olmadığını ifade eden Güven, “BAL’dan yurt dışındaki maçları takip ediyorum. Avrupa’da birçok maçı takip ediyorum. Türkiye’de çok sempati duyduğum kulüpler var. “Bir fırsat bulmaya çalışıyorum. Sohbetlerimizin ana konusu her zaman Trabzonspor’dur” dedi.

“Geldiğimiz nokta çok üzücü”

Güven, “Görevdeyken başarılı bir yönetim süreci geçirdiğimi düşünüyorum” dedi. “Yönetim kurulu ile birlikte temellerini attığımız takım şampiyon oldu. Planlayıp emekleyerek şampiyonluk geldi. Bunun çeşitli sebepleri olabilir ama mevcut takımın en az bir yıl daha devam etmesini beklerdim. yıl ne olursa olsun çok az destekle. Bu anlamda Trabzonspor’un çok ciddi bir risk aldığını düşünüyorum” dedi.

“Ertuğrul Doğan ve yönetimini canı gönülden destekliyorum”

Ertuğrul Doğan’ın kulübün dinamiklerini çok iyi bilen biri olduğunu ifade eden Sertaç İtimat, “Başarılı olma arzusunda en ufak bir tereddüt yok. İnşallah başarılı olur. Kendisiyle aynı yönetimde bulundum. Kendisini canı gönülden destekliyoruz ama tablonun pek parlak olmadığı da ortada. Trabzonspor’un da bahsi geçen ekonomik reformlarla kulübe ivme kazanması gerekiyor. Verilen emeklerin herkes farkında, boşa gitmemesi için bunları irdelemeliyiz. Bir sonraki transfer dönemini kulüp adına hayati görüyorum. Tekrar. Görünen o ki kabuk değişikliği olacak, buradan en az hasarla ayrılmak Trabzonspor için sağlıklı olacaktır” dedi.

“Çok para harcayarak şampiyonluk kazanamazsınız”

Şampiyonluğun çok para harcayarak gelmeyeceğine dair güven ve Spor Hem Toto Süper Lig’de hem de 1. Lig’de gördüklerini vurguladı. Yönetim kurullarının uyumlu olduğuna işaret eden Sertaç Güven, “Görevde olduğumuz dönemde uyumlu bir yönetim kurulu vardı. Herkesin aynı anda bilgiye erişimi vardı. Haftalık toplantılarımızı yapıp birlikte hareket ettik. Oyuncuların ödemelerini zamanında yapmak çok değerli. Kadro içinde istikrar meselesiydi. Farklı yerlerde olmaması lazım. Fiyat istikrarı çok önemli” dedi.

“Altyapıya dönüş zorunluluk değil, tercih sebebi olmalı”

Trabzonspor’un kendi kaynaklarına dönmesi gerektiğini ifade eden Sertaç Güven, “Yabancı transferler, yıldız oyuncu transferleri olabilir. Bunlar sınırlı bir şekilde kullanılmalı. Alt yapıya dönüş zorunluluk değil tercih sebebi olmalı. Trabzon’da her mahallenin duvarında kale var.Gençler futbolla uyuyor, “Trabzon futbolcu fabrikası ama üretimde sıkıntı yaşadığımız gün gibi ortada. Liglere baktığımızda 61 numaralı formayı giymeyen yoktur. Trabzonspor herkesin gelmek isteyeceği güvenli bir liman olmalıdır. Trabzonspor’un her yıl yurt dışına 1-2 oyuncu transfer edebilecek bir kulüp olması gerekiyor. Kulüpler bir güç şirketi değildir, yapılacak en iyi şey futbolcu üretmektir. Trabzonspor inanılmaz bir kapasiteye sahip. Bu adımlar atılmaz ve günü kurtarmak için anlık başarıların peşinden gidilir. Bu adımların kalıcı bir şekilde atılması gerekiyor. Kısa vadede herkes başarı bekliyor. Taraftarlarımıza 2-3. Yıllık plan verildiğinde ve bununla ilgili somut adımlar atıldığında başarının adım adım perçinleneceğini düşünüyorum” dedi.

“Her türlü takviyeye her zaman hazırım”

Görevde olmadığı halde Trabzonspor’un üyeliğinin her zaman devam ettiğini belirten Güven, “Trabzonspor konusunda üzerimize düşeni yapmaktan asla geri adım atmayacağız. Daha önce olduğu gibi her zaman kulübün yanında olmak isterim. Her zaman hazırım. her türlü takviye için.”

“Yabancı hocanın kararını mantıklı buluyorum”

Trabzonspor’a içinde bulundukları durum nedeniyle yabancı teknik adam getirmeyi mantıklı bulduğunu ifade eden Sertaç Güven, “Nenad Bjelica hakkında yorum yapmak için erken ama başına yabancı teknik adam getirmeyi makul bulduğumu söyleyebilirim. Türkiye’de çok değerli hocalarımız var. Takımın çoğu yabancı, yerli. “Futbolcular var ama bugün verilen parayla yurt dışına giden hocalarımız yok. Bu yüzden yerel otobüslerin çok maliyetli olduğunu düşünüyorum. Disiplinli, kondisyon yüklü genç futbolculardan oluşan bir ağ.” “Yabancı teknik adam olan yabancı hocanın Trabzonspor’a farklı bir kimlik kazandıracağını düşünüyorum. İnşallah hocamız da böyle bir hocadır. Başkanımız ve yönetimin doğru bir karar verdiğini düşünüyorum” dedi.

“Futbolcuyla en son para hakkında konuştuğunda”

Trabzonspor için 30 yaş üstü oyuncu almanın büyük bir risk olduğunu belirten İnanç, “Dış transferde alacağınız oyuncuyu para kazanarak göndermeniz gerekiyor. Oyuncu alıyoruz ama gönderemiyoruz. Maliyetlerini zamanında ödediğimiz oyuncular oldu. Doğu Avrupa ve Kuzey Avrupa ülkelerinden oyuncuların değerli katkılar sağladığını görüyoruz. “Sörloth ve Cornelius örnekleri var. 1 milyon 500 bin euro sınırını aşmayan oyuncuların daha mantıklı olacağını düşünüyorum. En son oyuncuyla para hakkında konuşursunuz. Başarılı olabileceği, hedefleri ve geleceği olan yönetimlerle çalışabileceği bir şehir bulmak istiyor.”

Her Trabzonspor’un yönetimine ve futbolcularına destek olunması gerektiğine vurgu yapan Sertaç Güven, “Özellikle yönetici pozisyonundakilerin aklı başında olmalarını destekliyorum. Bahar 2-3 maçla gelmeyeceğine göre 2 maçla yıkılmamalı. -3 maç. Ölçülü ve yapanlar olarak eleştirmemiz lazım. Bunu gördük. Eleştiri yapmamız lazım ki bir şeyler değişsin, düzelsin” dedi. – TRABZON

haber-dogubayazit.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu