Haber

Putin, Ekvator Ginesi liderini Moskova’da ağırladı

Orta Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECCAS)Ekvator Ginesi lideri Teodoro Obiang Nguema Mbasogo ile yaptığı görüşmede Putin, Orta Afrika ülkelerinin önemine dikkat çekerek, şunları söyledi: ” Gelecekteki işbirliklerimizden umutluyuz, yapacak çok işimiz var. Bugünkü genişletilmiş toplantıda her iki taraftaki hükümet yetkilileriyle etkileşimimizin çeşitli alanlarını ele alacağımızı umuyorum.” söz konusu.

Mbasago’ya, ” Seni sağlam dostumuz olarak tanıyoruz, yeterince iyi tanıyoruz.” diyen Putin, bu Aralık ayının iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 55. yıldönümünü kutlayacağını da kaydetti.

İki lider, Orta Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECCAS) dönem lideri Ekvator Ginesi’nin Rusya ile çeşitli alanlardaki ikili işbirliklerindeki mevcut durumu ve potansiyelini ele alırken, Rusya’nın bu ülkelerle ilişkilerinin geliştirilmesini de ele alacak. Orta Afrika bölgesinin.

SSCB ile Ekvator Ginesi arasındaki diplomatik bağlar 7 Aralık 1968’de kuruldu.

1970’li yılların başında SSCB, içme suyuna ihtiyaç duyan Ekvator Ginesi’ne su kaynaklarının ve hammadde rezervlerinin araştırılmasında yardım ederken, bölgede balık ve diğer deniz ürünlerinin üretimi için ortak bir Sovyet-Gine örgütü oluşturdu. uzmanlarını Orta Afrika ülkesine gönderdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu