Haber

prof. Karaarslan’dan askeri bataryaların şarj güvenliğini artıran tasarım Dr.

ANKARA (İGFA) – Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde görevli Elektrik-Elektronik Mühendisi. Dr. Ahmet Karaarslan, askeri batarya şarj uygulamaları için izole edilmemiş çok fazlı orta kat Buck-Boost dönüştürücünün akım modu kontrolü üzerine değerli bir çalışma yaptı.

prof. Dr. Karaaslan tarafından gerçekleştirilen çalışmada, izolasyonsuz çok fazlı mid-double Buck-Boost dönüştürücü kullanılarak akülerin şarj edilmesi için bir akım modu kontrolü tasarlanmıştır.

Çalışmada akım modu kontrolü için iki farklı formül kullanılmıştır:

Birinci sistem modülasyon dalgasını üretmek için PWM (Pulse Width Modulation) kullanırken, ikinci sistem FDM (Fuzzy Decision Making) yöntemi ile çalışmaktadır. PWM prosedürü yüksek verim sağlar, ancak yüksek harmonik bileşenlere neden olur ve dalga durumları istenmeyen şekilde değişebilir. FDM prosedürü ise bu sorunları çözebilir, ancak daha düşük bir verimlilik düzeyine sahiptir.

Çalışmada her iki yöntem bir araya getirilerek en iyi sonuçlar elde edilmiştir. Böylece yüksek verim ve istenmeyen harmonik bileşenlerin yokluğu sağlanmıştır.

Deneysel çalışmalar, önerilen kontrol tekniğinin etkili bir şekilde çalıştığını ve pillerin doğru şekilde şarj edilmesini sağladığını gösterirken, çalışma aynı zamanda askeri araç ve cihazlarda kullanılan pillerin güvenilir ve etkin bir şekilde şarj edilmesi için yeni bir sistem ortaya koydu.

prof. Ahmet Karaarslan yaptığı açıklamada, “Askeri uygulamalarda akülerin şarj edilmesi için güvenilir ve verimli bir güç dönüşüm sistemi gereklidir. Yalıtımsız çok fazlı ara katlı Buck-Boost dönüştürücü bu ihtiyacı karşılamak için ideal bir çözüm olabilir. Bu çalışmada önerilen akım modu kontrol yöntemi sayesinde daha yüksek verim, daha düşük oynaklık ve daha iyi regülasyon sağlanmıştır” dedi.

Öte yandan çalışmanın sonuçları uluslararası dergilerde ve tez çalışması olarak yayınlandı.

habereldivan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu