Haber

Ortaca’da Limon Hasadına Başlandı

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Ortaca’nın dünyaca ünlü narenciyelerinin hasadı yapılmaya başlandı. Yıllık 100 bin tonun üzerinde limon üretiminin yapıldığı ilçede Kaymakam Kenan Aktaş, değerli bir ihracat ürünü olan limon hasadı yapan çalışanlarla bir araya geldi. Hasada çalışanlarıyla birlikte katılan Kaymakam Aktaş, kaymakam sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bu yıl yalnızca Ortaca’dan 100 bin tonun üzerinde verim beklendiğini belirtti.

Ortaca Kaymakamı Kenan Aktaş, yılın ilk limon hasadının yapıldığı tarlalarda çalışan işçilerle bir araya gelerek hasat faaliyetlerini yerinde izledi. Kaymakam Aktaş, İngiltere, Rusya ve Kanada’nın yanı sıra AB ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilen Ortaca limonunun kıtalararası yolculuğunun başladığını belirterek, şube çalışanlarına verimli bir sezon diledi.

Ortaca Kaymakamı Kenan Aktaş, tarım ve turizmin en değerli merkezlerinden Ortaca’da yaklaşık 21 bin 300 dekar alanda başta limon olmak üzere turunçgillerin üretildiğini kaydederek, “Ortaca önemli bir ilçemiz. doğal güzellikleri, tarihi eserleri, denizi, kumu ve verimli topraklarıyla bir tarım merkezi.” Limonun Türkiye’de değerli bir yeri var. İlçemizde yıllık ortalama 100 bin tonun üzerinde limon üretilmektedir. Bu limonlar çoğunlukla ihraç edilmektedir. Ortaca, Kanada’nın yanı sıra ağırlıklı olarak Almanya ve Hollanda gibi AB ülkelerinin yanı sıra İngiltere, Rusya ve Ukrayna’ya da ihraç ediliyor. “Limon tadının yanı sıra ülke ekonomisine de değerli katkılar sağlıyor” dedi. – MUĞLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu