Ekonomi

Ödenen cezalar iade edilebilir! AYM’den alınan karar

Korona virüs pandemisi döneminde verilen cezalara ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne yapılan itiraz karar metni Resmi Gazete’de yayımlandı.

Anayasa Mahkemesi kararında, “…tahsil edilen idari para cezaları iade edilmez.”Söz konusu ibarenin Anayasa’ya aykırı olduğu belirtilmiş ve iptaline karar verilmiştir.

Böylece pandemi süresince ödenen maske takma zorunluluğu ve diğer yasaklar için ödenen idari para cezalarının geri ödenmesinin yolu açıldı.

Kararda, “Anayasa Mahkemesinin 3/11/2022 tarihli ve 7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda” geçici 4. maddesinin ikinci cümlesinde tahsil edilen idari para cezaları, iade edilmez. “” ibaresinin anayasaya aykırı olduğu ve iptal edilebileceğine oy çokluğu ile karar verildi.

PENALTI İPTAL

Geçen yılın sonunda Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı tarafından hazırlanan tahsilat genelgeleri Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tahsilat tebliğine göre başta maske olmak üzere salgının yayılmasını önlemek için alınan tedbirlere uyulmaması nedeniyle 11 Mart 2020 ile 9 Kasım 2022 tarihleri ​​arasında verilen cezalar silindi.

Buna göre 9 Kasım 2022 tarihinden önce yapılan ceza ödemelerinin iade edilmemesine karar verildi.

KAYNAK: NTV

mengen-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu