Haber

Murat Kurum: Ülkemizi depreme karşı daha güvenli hale getireceğiz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Eyüpsultan’da düzenlenen Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetleri programına katıldı.

Programda Bakan Kurum, inşaat sektörünün önemi, iklim değişikliği ve kentsel dönüşüme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum, depreme karşı alınan tedbirler ve bu konudaki dönüşüm projeleri hakkında da bilgi verdi.

“Ülkemizi depremden güvenli hale getireceğiz”

Bakan Kurum, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu hatırlattı. “Kentsel dönüşüm, deprem dönüşümü öncelikli projemiz. Terörle mücadele kadar değerli bir süreç. Terörle mücadele kadar değerli görüyoruz.

Ülkemizin milli güvenlik sorununu beka sorunu olarak görüyoruz. Ülkemizin geleceği, geleceğimiz ve çocuklarımız için bu süreci hassasiyetle yürütmek zorundayız. Sarsıntı nedeniyle tek bir can kaybetmek istemiyoruz.

“3,2 milyon konut dönüştürüldü”

Birçok yapı stoğunda iyileştirmeler yaptık. Düzce’de deprem bölgesindeydik. Sürece baktığımızda 99’dan sonra yapılan yapılarda herhangi bir hasarın olmadığını gördük.

Bu bilinçle depreme karşı yapacağımız projelerle Düzce’yi, İstanbul’u ve ülkemizi daha güvenli hale getireceğiz. Bu kapsamda 3,2 milyon konut dönüştürülmüştür. 13 milyon vatandaşımızı sağlıklı ve güvenli konutlara yerleştirdik.


Hedef 2035’e kadar tüm yapının steku ile deprem dönüşümü

Yunanistan, Portekiz, İsveç nüfuslarına karşılık gelen sayı. 780 bin kilometrelik vatan topraklarının her noktasında bu kararlılıkla adımlarımızı atacağız. Devam eden dönüşüm sayımız 250 bin konut. 250 bin konutta dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor.

İstanbul sarsıntı dönüşümünün merkezidir. Depreme dönüştürülmesi gereken 6 milyondan fazla sağlıksız bina stoğu var. Amacımız 2035 yılına kadar tüm bu yapı stokunun deprem dönüşümünü başlatmak. Bu siyasi bir meseledir.”söz konusu.

“İnşaat sektöründe dünyada ikinci sıradayız”

Bakan Kurum, Dünyamız savaşlar, göçler, kıtlıklar, salgın hastalıklar, ülke iç çatışmaları ve en önemlisi iklim değişikliği ve buna bağlı olarak yaşadığımız doğal afetler gibi etkileri son yıllarda derinleşen birçok sorunla mücadele etmektedir. küresel ekonomik kriz.

Bu çabayı dünyamızda yaşayan tüm insanlarla birlikte yürütüyoruz. Bölümlerimiz bu çabanın içindedir. Ancak küresel enflasyonun yükseldiğini, arz ve talep istikrarının bozulduğunu, maliyetlerin arttığını da görüyoruz.

Salgın ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle güç ve gıda artışları da tüm üretim ve tüketim süreçlerini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyerek satın alma gücünü etkiliyor. Maliyetlerdeki bu artış hem inşaat departmanımızı hem de alt bölümlerini etkiledi.

Özellikle dünyada inşaat branşına baktığınız zaman bir daralma oldu. Ülkemize baktığımızda Türkiye ekonomisinin lokomotif gücü olan inşaat departmanımız, krizlere rağmen ekonomimizin paslanmaz demiri, parlayan güneşi ve gelecek vaat eden yatırımların dalı olmaya devam ediyor.

Ülke olarak inşaat alanında dünya ikincisiyiz. En iyi müteahhitler değerlendirmesine baktığımızda ülkemizden 44 müteahhit bu listede yer alıyor.ifadeleri kullandı.

“2 milyondan fazla kişiye istihdam”

Kurum, “Sektörümüz aynı zamanda iki milyondan fazla kişiye istihdam sağlıyor. Gayri safi yurtiçi hasılaya baktığımızda son 10 yılı incelediğimizde inşaat bölümümüzün payının yüzde 7 olduğunu görüyoruz.

Dolaylı kesintileri de eklediğinizde bunun çok üstüne çıkıyor. İnşaat ve emlak departmanımız her zaman ülke ekonomimizin lokomotifi olmuştur. Cumhurbaşkanımızın iradesiyle böylesine güçlü bir ekonomik süreci desteklemek ve küresel daralmanın yol açtığı artışın önüne geçmek için sektörümüzün yanında yer aldık.dedi.

“2030’dan itibaren tüm binalar ‘yeşil bina’ olarak inşa edilecek”

İnşaat sektörünü yakından ilgilendiren düzenlemeleri uygulamaya devam ettiklerini belirten Bakan Kurum, şunları kaydetti: “125 bin müteahhitimizin işine son verdik. Yıkımdan çıkan malzemelerin ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılması için yönetmeliğimizi değiştirdik. Kaynaklarımız sınırsız değil. Bu projelerle kaloriferi bozmadan yüzde 25 elektrik tasarrufu hedefliyoruz.” tüzük.

Rusya Ukrayna krizi kendi kendine yeten ülkelerin güçlü ülkeler olduğunu göstermiştir. Kendi kendine yeten bir ülke olma hedefiyle Türk Yüzyılına hazırlanıyoruz. Net sıfır emisyon hedefi çok değerlidir. Kendi gücümüzü üretebiliyor olmamız çok değerli.

Her projede müstakil binalara gitmek zorunda kalıyoruz. Binalarımızı da yeşil binalar olarak düşünmeliyiz. Bu sayede ülkemizin elektrik ithalat faturasını yılda 5 milyar lira azaltmış olacağız. İklim değişikliğiyle mücadele etmek için değerli bir fırsat var.

Bu fırsatı değerlendiren ülke olmak istiyoruz. Yeni yatırımlarımızda ve atacağımız tüm adımlarda iklim değişikliği ile ilgili çalışmalara öncelik vermemiz gerekiyor. 2030 yılından itibaren tüm binalarımızı ‘neredeyse sıfır enerji ile yeşil binalar’ olarak inşa edeceğiz.”ifadeleri kullandı.

Bakan Kurum, yağmur suyu depolama sistemlerini zorunlu hale getirdiklerini de bildirdi.

2 yılda 250 bin konut teslimi

Kurum, “Dünyada sosyal konut üretiminde lider ve örnek bir Türkiye var. TOKİ Başkanlığımızın katkılarıyla son 20 yılda 26 bin sosyal donatı ile 1 milyon 170 bin sosyal konut ürettik. Üretmeye devam ediyoruz. 81 ilimizde 750 şantiyemiz var.

Tüm dünya sosyal devlet anlayışını rafa kaldırmışken, biz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sorumluluk üstlendik. Bu irade ile hazine yerlerimizi yeniden milletimizin hizmetine sunarak arsa maliyetini ortadan kaldırdık ve yüzde 40’a varan sübvansiyonla çok değerli bir projeyi hayata geçirdik.

İlk Evim İlk İş Yerim kampanyasını milletimiz benimsedi ve 8 milyondan fazla başvuru yaptı. Bu başvuru sayısı sahadaki ihtiyacı ve milletimizin devletine olan güvenini de ortaya koymuştur. 5 milyon 135 bin başvuru çekilişe katılmaya hak kazandı.

Bugüne kadar 30 ilimizde 63 bin konutumuzun hak sahiplerini şeffaf bir şekilde kura çekerek belirledik. Mart ayına kadar tüm çekilişlerimizi tamamlayacağız. En kısa sürede inşaatımızı yapacağız. 2 yılda 250 bin konutu vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.dedi.

Öte yandan Kurum, amaçlarının Yeşil Kalkınma Devrimi ve 2053 Net Sıfır Emisyon hedefini gerçekleştirmek olduğunu belirtti.

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi için tarih verdi

Bakan Kurum, “Ulusal Uyum Stratejisi ve Eylem Planını 2023 yılında tamamlayacağız. Mısır’da düzenlenen COP27’de Ulusal Katkı Beyanımızı güncelledik ve 2030’da yüzde 21 olan artış hedefimizi yüzde 41’e çıkardık. Bu çerçevede, 2030 yılına kadar ülkemizde 500 milyon ton emisyon azaltımı yapmış olacağız.”söz konusu.

Kurum, “Genişlik ve sayı olarak cumhuriyet tarihimizin en büyük yeşil alan basamağı olan 468 millet bahçesi projemizden 164 adedini halkımıza kazandırdık, 304 adedi ise devam ediyor.

İnşallah 2023 yılına kadar tüm millet bahçesi projelerimizi tamamlayacağız. Fethin 570. yılında Atatürk Havalimanı Millet Bahçemizi milletimizin hizmetine sunacağız. İstanbul’umuza, kardeşlerimize kazandıracağız.terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu