Haber

Münazara sonrası Demokratlarda Biden endişesi: ‘İzlemesi acı vericiydi’

ABD Başkanı ve Demokratların başkan adayı Joe Biden ve Cumhuriyetçilerin adayı eski başkan Donald Trump, kasım ayında yapılacak Başkanlık seçimi öncesinde dün ilk kez canlı yayında karşı karşıya geldi. CNN’in ev sahipliği yaptığı, yaklaşık 1,5 saat süren münazarada, seçim sürecinde özellikle yaşından ötürü yeniden adaylığı konusunda tartışmalar olan Biden’ın yayındaki performansı hakkında eleştiriler geldi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Biden kampanyasının bağışçılarından olan, ismini vermeyen bir kişi Biden’ın performansını yeterli bulmayarak adaylığının resmen açıklanması beklenen ağustostaki parti toplantısı öncesinde adaylıktan çekilmesi yönünde çağrılar gelmesini beklediğini anlattı. Münazarayı yayınlayan CNN’in SSRS’ye yaptırdığı anketin sonuçlarına göre de canlı yayını izleyen kişilerin çoğunluğu, eski başkan Trump’ın performansının Biden’dan daha iyi olduğunu söyledi. CNN, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Biden’ın performansı Demokratlar için alarm zillerini çaldırıyor” diye yazdı.

CNN ANKETİ: YÜZDE 67, TRUMP’IN PERFORMANSINI DAHA ÇOK BEĞENDİ

CNN’in anket sonuçlarına göre, münazarayı izleyen kişilerin yüzde 67’si Trump’ın Biden’dan daha iyi performans gösterdiği görüşünü dile getirdi. Dün akşam yerel saatle 21.00’de başlayan canlı yayın öncesinde yapılan ankette ise katılımcıların yüzde 55’i Trump’ın, yüzde 45’i ise Biden’ın daha iyi performans sergilemesini beklediğini söylemişti.

CNN’in son anketine katılan Cumhuriyetçi izleyicilerin yüzde 96’sı Trump’ın tartışmadaki performansının daha iyi olduğunu söylerken, Demokrat izleyiciler arasında kendi adaylarına destek daha düşük kaldı. Demokratların yüzde 69’u Biden’ın ‘gecenin kazananı’ seçti. Yayını izleyen kişilerin yüzde 81’i münazaranın oy tercihleri üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını söylerken, sadece yüzde 5 yayının fikirlerini değiştirdiğini ifade etti.

‘DEMOKRATLAR DEVAM EDİP ETMEMESİ GEREKTİĞİNİ TARTIŞACAKTIR’

CNN’in siyaset yorumcularından Van Jones da yayının ardından yaptığı değerlendirmede, “Bu, acı vericiydi. Joe Biden’ı seviyorum. Joe Biden için çalışıyorum. Hiç iyi iş çıkarmadı” diye konuştu. “O adamı seviyorum, o iyi bir adam, ülkesini seviyor, onun için elinden gelenin en iyisini yapıyor” diyen Jones, “Ülkenin ve seçmen tabanının güvenini kazanma konusunda başarısız oldu. Bence onun farklı bir yol izlemesi gerektiğini göz önünde bulundurduğunu görmek isteyecek pek çok kişi olacaktır” ifadelerini kullandı.

CNN’in Demokrat Partili siyaset yorumcularından David Axelrod da “Biraz aklı karışıkmış gibi görünüyordu. Tartışma devam ettikçe güçlendi ama o zamana kadar panik çoktan başlamıştı” dedi. Pek çok Demokrat arasındaki tartışma ve görüşler hakkında da konuşan Axelrod, “(Biden’ın) devam edip etmemesi gerektiği konusunda tartışmalar olacaktır” dedi.

HARRIS: YAVAŞ BİR BAŞLANGIÇ AMA GÜÇLÜ BİR BİTİRİŞ VARDI

ABD Başkanı Biden’ın yardımcısı Kamala Harris de CNN’den Anderson Cooper’a verdiği demeçte, Biden’ın tartışmaya ‘yavaş bir başlangıç’ yaptığını kabul etti.

Haris şöyle konuştu: “Bu akşam gördüğümüz şey, Başkan’ın Amerikan halkı için önemli olan tüm konularda Donald Trump ile net bir tezat içinde olduğuydu. Evet, yavaş bir başlangıç vardı ama güçlü de bir bitiş oldu. Gece boyunca çok açık bir şekilde gördüğümüz şey, Joe Biden’ın esastan, politika ve performans olarak Amerikan halkı adına mücadele ettiğidir… İnsanlar farklı stil noktalarında tartışabilir ama nihayetinde bu seçim ve kimin Birleşik Devletler Başkanı olacağı esasla ilgili olmalıdır. Ve tezat çok net.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu