Ekonomi

Mehmet Şimşek: Türkiye’de enflasyon düşecek

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin 2024 yılındaki ilk olağan toplantısı; “Nitelikli, Sürdürülebilir, Rekabeti Yüksek Yeni Nesil Sanayi İçin Yatırım ve Üretimin Gerektirdiği Mali Politikaların Önemi” ana gündemiyle gerçekleştirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “İstanbul Sanayi Odası Ocak ayı Meclis Toplantısı”nda finansman modellerine ilişkin bir sunum yaparak ekonomiye ilişkin büyüme hedeflerini açıkladı.

Bakan Şimşek, Türkiye’nin büyümesinin küresel büyüme rakamlarının ortalamasının üzerine çıkacağını belirtti. “Temel olarak büyüme sorunumuz yok. Son 20 yılda büyüme yüzde 5,4 oldu. “Çin dışında bu kadar uzun süre ve makul düzeyde büyüyen ender ülkelerden biriyiz.”söz konusu.

Şimşek, konuşmasında, kaynakların nitelikli sanayiye ve üretim alanlarına etkin bir şekilde yönlendirilebilmesi için fiyat istikrarının gerekli olduğunu belirterek, sanayicilerden destek istedi.

İktisat programının 3 hedefi

Şimşek, iktisat programının üç amacını şu sözlerle açıkladı:

OVP’nin temel amacı fiyat istikrarıdır, fiyat istikrarının olmadığı yerde öngörülebilirlikten söz edilemez, nitelikli, sürdürülebilir ve rekabetçi sanayi olmaz. İkinci hedefimiz mali disiplini sağlamak, üçüncü hedefimiz ise sürdürülebilir cari açık sağlamaktır. Yapısal reformlar hedefe ulaşacak ve kalıcı hale getirecektir. Programın özü fiyat istikrarıdır. Sürdürülebilir yüksek geliri ve daha adil bir gelir dağılımını hedefliyoruz.

“Hedefler sabırla uygulandığında enflasyon düşecek”

Bakan Şimşek, fiyat istikrarı, mali disiplin ve sürdürülebilir cari açık hedeflerinin sabırla hayata geçirilmesiyle enflasyonun düşeceğine inandıklarını belirterek, şöyle konuştu:

Türkiye’de enflasyon yerçekimine direnmez, düşerdik. Tek şart programın sabırla uygulanmasıdır.

Bakan Şimşek konuşmasında, programların ve enflasyonla mücadelenin bir süreç olduğunu, Türkiye’nin düşüşe geçiş sürecinde olduğunu ve aylık bazda sonuçlarının alınmaya başladığını ifade etti.

“Büyüme ile enflasyon arasında gerilim yok”

Büyüme ile enflasyon arasında bir gerilim olmadığını belirten Şimşek, böyle bir gerilim olsa bile bunun kısa vadeli olacağını ve kalıcı olmayacağını vurguladı.

“Tekerleği yeniden icat etmeyeceğiz”

Ekonomi politikasında uluslararası normlara uymanın önemine dikkat çeken Şimşek, tekerleği yeniden icat etmeyeceklerini, amaca uluslararası kuralların uygulanmasıyla ulaşılacağını söyledi ve şöyle konuştu:

Kurallara dayalı ve şeffaf bir program olacak. Temel amaç fiyat istikrarıdır. Program sabır ve kararlılıkla uygulanacaktır. Bu program siyasi mülkiyette olan bir programdır. Bu program geçici bir coşku değildir. Tekerleği yeniden icat etmeyeceğiz. Fed ve AB’nin enflasyonu düşürmesinin aynısını yapıyoruz.

“Katma değeri yüksek alanlara odaklanın”

Bakan Şimşek sanayicilere seslenerek kendilerinden beklentilerini şu sözlerle dile getirdi:

Katma değeri yüksek alanlara odaklanmanızı istiyoruz. İplik üretseniz de marka olun. Önce bölgede, sonra Türkiye’de, sonra dünyada. Dijitalleşme, sürdürülebilirlik, ihracat ve istihdam. Türkiye yapay zeka konusunda gelişmekte olan ülkelere göre daha uygun bir noktada. Türkiye altyapı-inovasyon ve insan sermayesi açısından çok kötü bir durumda değil. Gelişmiş ülkelere yakın ama sektörümüzün buna odaklanması gerekiyor. Türkiye bu alanda en rekabetçi ülkelerden biri.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarından satırbaşları:

2024 yılında küresel ticarette bir canlanma bekliyoruz.

-Küresel ticarette korumacı politikalar yeni değil. Yeni ve değerli bir trend var. Dost ülkelerden ticaret. Uzak ülkelerden gelen arz azalıyor, yakın dost ülkelerden gelen ticaret artıyor.

-Geçen yıl deprem hariç bütçe açığı yüzde 1,7 oldu. Deprem geçici bir şoktur. Birlikte biraz zaman geçireceğiz. Ancak kalıcı değildir. Maliye politikası konusunda endişelenmenize gerek yok.

-Vergi tabanını genişleteceğiz. Vergilerin düzgün toplanamadığı alanlarda çaba göstereceğiz.

-Kripto düzenlemesini yakında Meclis’e göndereceğiz.

-Döviz kuru oynaklığı azalıyor. TL opsiyonlarının ima ettiği döviz kuru oynaklığı şu anda nispeten istikrarlı ülkelere benzer. KKM’den çıkmayı hedefliyoruz. KKM, enflasyonla mücadeleyi zorlaştırıyor, nakit aktarım mekanizmasını bozuyor, kamuya yük oluşturuyor. Piyasaları aksatmadan çıkacağız, sabırla ve zamanla çıkacağız.

-Kaynak girişi bulunmaktadır. Önümüzdeki dönemde kaynaklara erişim sorunu önemli ölçüde azalacak.

Yatırım ortamı iyileştirilecek. Düzenlemelerle değil, doğru uygulamalarla yapılır. Rekabet gücünün kalıcı olarak artması için reform şarttır. Bütün bunlar bizi büyümeye götürecektir.

Ülkenin risk primi düştü. Bankaların kredileri devletten borçlanırken, fiyatlama da oradan gidiyor. Türkiye çok yüksek fark ödüyordu, şimdi biz daha düşük fark ödüyoruz. Bu nedenle program çalışır.

-İç talepte bir yumuşama var. Devam edecek. Cari açık önce 40, sonra 30 milyar dolara düşecek. Dış ticaret açığı daha da azalacak. Rezerv yeterliliği meselesinin 1 kat artmasın, şu anda 0,8 katıyız. Not: Görünümde iyileşme var. Sınıf artışları kademeli olarak gerçekleşecek. Duraktan pozitife geçtiler.

-Sektördeki önceliklerimiz daha fazla yatırım, nitelikli istihdam, daha fazla istihdam, üretim ve ihracattır.

-Türk Eximbank 50 milyar dolarlık destek sağlayacak. Bu yetmez, daha da artırmamız lazım. Bu yıl ilk fırsatta sermaye artırımı yapmayı planlıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu