İş

Kazanç çağrısı: Teva büyümeyi rapor ediyor, gelecekteki stratejilerin ana hatlarını çiziyor

Teva Pharmaceutical Industries (NYSE: TEVA), satış gelirinde %7 artışla 2023’ün dördüncü çeyreğinde ve 2023 yılının tamamında 15,85 milyar dolara ulaşan dönüştürücü bir yıl bildirdi. Şirketin CEO’su Richard Francis, Büyümeye Yönelik Stratejinin başarılı bir şekilde uygulandığını vurguladı ve önümüzdeki dört yıl içinde beş biyobenzerin piyasaya sürülmesi de dahil olmak üzere şirketin gelecek planları. Teva’nın yenilikçi ürünleri Austedo ve Ajovy önemli bir büyüme gösterdi ve şirket 2024’te %2-6 aralığında gelir artışı bekliyor. Teva ayrıca TAPI işini elden çıkarmayı planlıyor ve ilaçlara erişim sağlayarak etkiyi en aza indirmeye odaklanıyor Küresel ısınmanın önlenmesi ve etik standartların desteklenmesi.

Temel Çıkarımlar

 • Teva, 2023 satış gelirlerinin %7 artışla 15,85 milyar dolara ulaştığını bildirdi.
 • Düzeltilmiş FAVÖK %5 arttı, GAAP dışı hisse başına kazanç %2 arttı ve serbest nakit akışı %6 arttı.
 • Şirketin net borcunun FAVÖK’e oranı 3,45’e yükseldi.
 • Teva’nın yenilikçi ürünlerinden ikisi olan Austedo ve Ajovy sırasıyla %28 ve %18 büyüdü.
 • Teva önümüzdeki dört yıl içinde beş biyobenzer piyasaya sürmeyi ve TAPI işini elden çıkarmayı planlıyor.
 • Şirketin Sağlıklı Gelecek planı ilaçlara erişim, küresel ısınmanın etkisi ve etik standartlara odaklanıyor.
 • 2024 yılında gelir artışının %2-6 arasında olması beklenirken, net borcun FAVÖK’e oranının 2027 yılı sonuna kadar iki katına çıkarılması hedefleniyor.

Şirket Görünümü

 • Teva, 2024 yılı için toplam gelirin 15,7 milyar ila 16,3 milyar dolar arasında olacağını öngörüyor.
 • Şirketin büyümesinin yenilikçi portföyü ve istikrarlı jenerik ilaç işinden kaynaklanması bekleniyor.
 • GAAP dışı işletme gelirinin 2024 yılı için 4 milyar ila 4,5 milyar dolar arasında orta aralıkta olması bekleniyor.
 • Teva, 2027 yılına kadar orta tek haneli gelir büyümesini ve %30 faaliyet marjını hedefliyor.

Ayı için Değerli Puanlar

 • Şirket, GAAP dışı sonuçları veya nakit akışını etkilemeyen koşullu bedel yükümlülüğü ve ilgili masraflardaki hataları ele aldı.
 • Kuzey Amerika jenerik ilaç işindeki fiyatlandırma zorlukları, segmenti istikrara kavuşturmak ve büyütmek için ele alınıyor.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Teva, kısa, orta ve uzun vadede Humira ve Stelara da dahil olmak üzere biyobenzerlerden elde edilecek potansiyel gelir konusunda iyimser.
 • Biyobenzer Humira ve Stelara’nın başarısı FDA onaylarına ve pazara nüfuz etmesine bağlıdır.
 • Teva, 2027 yılına kadar piyasaya sürülecek 13 varlıktan oluşan portföyünün altını çizdi.

eksiklikler

 • Nexplanon jenerik planlarına ilişkin spesifik ayrıntılar, rekabet nedeniyle gizli tutuldu.

Sorular ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • CEO Richard Francis, özellikle FDA kontrolüne tabi Humira’nın piyasaya sürülmesiyle biyobenzer pazarına olan güvenini dile getirdi.
 • Şirket stratejik yatırımlar yapıyor ve hem üst hem de alt pazarlarda büyüme sağlamak için pazarlara öncelik veriyor.
 • Teva, 2024 ve 2025 yıllarındaki tahvil vadelerini organik serbest nakit akışından yönetmek için iyi bir konumdadır ve acil finansman gereksinimi yoktur.

Teva Pharmaceutical Industries, yenilikçi ürün portföyünün geliştirilmesine ve yeni biyobenzerlerin piyasaya sürülmesine önem vererek büyüme stratejisine odaklanmaya devam ediyor. Şirketin gelecek yıllara yönelik mali performansı ve stratejik planları, küresel sağlık sorunlarını ele alırken ve etik iş uygulamalarını sürdürürken hissedar değerini artırma konusundaki kararlılığını yansıtıyor.

InvestingPro İçgörüleri

Teva İlaç Endüstrisi, son dönemdeki finansal performansı ve stratejik girişimleriyle manşetlere çıkıyor. InvestingPro’nun son verilerine göre şirketin yenilikçi ürünlere ve biyobenzerlere odaklanması büyümeyi desteklemeye hazırlanıyor.

InvestingPro Data, ilaç sektöründeki güçlü değerlemeye işaret eden 13,51 milyar dolarlık bir piyasa değeri gösteriyor. 2023 yılı 3. çeyreği itibarıyla son on iki aylık düzeltilmiş fiyat/kazanç (F/K) oranı 18,14 iken aynı döneme ait PEG oranı 0,09 gibi cazip bir değerde yer alıyor. Bu da şirketin büyüme potansiyelinin yüksek olduğu anlamına geliyor. artık hisse fiyatına yansıyor. Tam olarak yansımadığını gösteriyor. Ayrıca Teva, son üç ayda %38,13’lük fiyat-toplam getirisiyle güçlü bir getiri elde etti.

InvestingPro İpuçları yatırımcıların cazip bulabileceği birkaç önemli faktörü vurgulamaktadır. Teva’nın bu yıl net gelirini artırması bekleniyor ve bu da gelecekteki kârlılık açısından olumlu bir işaret. Ayrıca, üç analist önümüzdeki döneme ilişkin kazançlarını yukarı yönlü revize etti; bu da şirketin mali görünümüne ilişkin artan iyimserliği yansıtıyor. Teva’nın 52 haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem gördüğünü de belirtmekte fayda var, bu da güçlü piyasa duyarlılığının bir göstergesi olabilir.

Daha fazla bilgi ve ipucu arayan yatırımcılar için InvestingPro zengin miktarda ek bilgi sunmaktadır. Teva’nın hissedar getirisi ve İlaç segmentinde değerli bir oyuncu olarak statüsüne ilişkin ayrıntılar da dahil olmak üzere birkaç InvestingPro İpucu daha mevcut. Bu değerli bilgilere erişmek için şu anda %50’ye varan indirimlerle özel bir Yeni Yıl indiriminde olan InvestingPro’ya abone olmanız önerilir.

Daha iyi bir fırsat isteyenler, SFY24Kupon kodunu kullanarak 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde ek %10 indirim kazanın veya SFY241 Kupon kodunu kullanarak 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde %10 ek indirim alabilirler. Bu abonelikler sayesinde yatırımcılar gerçek zamanlı bilgi ve uzman analizleriyle piyasada bir adım önde olabiliyor.

Teva’nın stratejik yönü, InvestingPro Analizleri ile birleştiğinde, potansiyel büyümenin eşiğinde bir şirket olduğunu gösteriyor ve bu da onu ilaç segmentini takip eden yatırımcılar için farklı bir potansiyel haline getiriyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu