Haber

Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için stant açıldı

Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için stant açıldı

NİĞDE – Niğde’de Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü, Vilayet Emniyet Müdürlüğü, Vilayet jandarma Komutanlığı, Belediye, Türk Kızılayı ve Yeşilay iş birliği ile bayana yönelik şiddete dikkat çekmek için stant açıldı.

Yapılan aktiflikte, protokol üyeleri gökyüzüne turuncu balonu uçurdu, ellerini turuncuya boyayarak, “Kadına değil, şiddete el kaldır” yazan pankarta el izi bıraktı. Niğde Valisi Mustafa Koç yaptığı açıklamada, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” münasebetiyle aktiflik yaptıklarını söyledi.

Sadece bayana değil, hiç kimseye şiddeti tasvip etmeyen bir kültüre sahip olduklarını belirten Koç, kelamlarına şu formda devam etti:

“Vatandaşlarımız, KADES uygulamasını telefonlarına indirebilir. Kendisi veya tanık olduğu bir kişi şiddete maruz kaldığında uygulamadan bildirim yaparak ilgili kolluk birimimiz 3-5 dakika içinde olay yerine gidiyor ve şiddetin önüne geçiyor. İlimizde 8 bin 503 kadınımız bu uygulamayı indirdi. Bu bizim için yeterli değil. İlimizde 20 yaş üstü yaklaşık 126 bin kadın var. Bu sayıyı artırmalıyız.”

Koç, bu yıl “kadına el kalkamaz” ile ilgili fuar ve konser üzere etkinliklerde 40 bin broşür, 140 bin afiş astıklarını, toplu taşıma araçlarında bilgilendirici görüntüler izletildiğini tabir ederek, “İlimizde bu yıl içerisinde bir kadın cinayeti söz konusu oldu. Bu bizim açımızdan sevindirici bir husus. Yaptığımız çalışmaların amacı da budur, temennimiz, duamız da budur. İnşallah bırakın cinayeti sıfır şiddetin olduğu toplumsal hayat oluşturma çabasındayız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu