Haber

Hong Kong’da Çin milli marşına sırtını dönen 3 futbol taraftarına gözaltı

Çin’in Hong Kong özel idari bölgesinde, bir futbol maçı öncesinde Çin milli marşının okunduğu sırada sırtlarını sahaya dönen ve yerinden kalkmayan üç taraftar gözaltına alındı. Polisin açıklamasına göre, söz konusu olay, perşembe günü Hong Kong Stadyumu’nda Hong Kong ve İran arasında yapılan Dünya Kupası eleme maçı öncesinde yaşandı.

Hong Kong’da daha önce siyasi muhalefetini dile getirmek isteyen futbol taraftarları, Çin milli marşını yuhalıyordu. Ancak hükümet, Hong Kong’da başlayan geniş çaplı protestolara karşı hayata geçirdiği uygulamaların bir parçası olarak 2020’de bunu yasakladı.

3 YILA KADAR HAPİS CEZASI ALABİLİRLER

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, Hong Kong polisi, konuya ilişkin açıklamasında, iki erkek ve bir kadının ‘sahaya sırtlarını döndükleri ve milli marşın okunması sırasında ayağa kalkmadıkları’ gerekçesiyle gözaltına alındığını bildirdi. Polisin açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: “Polis, milli marşa kamuya açık bir şekilde ve kasıtlı olarak herhangi bir şekilde hakaret eden herkesin suç işlediğini vurgular.”

Gözaltına alınan üç kişinin yaşlarının 18 ila 31 arasında değiştiği, atılı suçtan hüküm giymeleri durumunda 3 yıla kadar hapis cezası ve 6 bin 400 ABD doları (yaklaşık 206 bin Türk Lirası) para cezası alabilecekleri ifade edildi. Çin’in özel idari bölgesi olan ancak futbol da dahil pek çok uluslararası spor mecrasında kendi adına yarışan Hong Kong’un A milli futbol takımı, 6 Haziran’da yapılan İran maçını 4-2 kaybetti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu