Haber

Hollandalı arama kurtarma ekibinin lideri: Çok zor kararlar vermek zorunda kaldım

Maraş depreminin ikinci gününden itibaren Hatay’da görev yapmaya başlayan Hollanda Kentsel Arama Kurtarma Grubu (USAR), bugün ülkesine döndü.

65 kişi ve 8 özel eğitim kursiyerinden oluşan USAR grubu, Eindhoven Askeri Havalimanı’nda yakınları ve Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşları tarafından karşılandı.

Türkiye’de 91 uluslararası arama kurtarma ekibini yöneten USAR üyesi Yarbay Marco Gaebler, ölü ve yaralı sayısının fazla olması nedeniyle enkaz çalışmaları konusunda karar vermekte zorlandığını söyledi.

Havalimanında soruları yanıtlayan Gaebler, 4 saatten fazla çalışan ekiplere orada hayatta kalanlar olmasına rağmen başka bir enkaza gitmeleri talimatını verdiğini anlattı.

Daha fazla insanı kurtarmak için bu kararı aldığını vurgulayan Hollandalı yarbay, bu kararı almanın çok zor olduğunu söyledi.

Gaebler, “Ben yaşam ve ölüme karar veren Pilatus değilim, mümkün olduğu kadar çok kurbanı kurtarmak isteyen biriyim” dedi.

Arama kurtarma köpeklerinden sorumlu polis memuru Laura Postma da sarsıntı bölgesinden ayrılıp geri dönmeyi çok tuhaf bulduğunu belirterek, “Bu akşam gidip Çin yemeği yiyeceğim. Hayat böyle,” dedi.

USAR lideri Job Kramer, Türkiye’de daha yapılacak çok iş olduğunu söyledi. Kramer, enkaz altındaki birçok yaratığı kurtaramamanın duygusal etkisine işaret etti.

Hatay’da enkaz altından 12 kişi ve 1 köpeği canlı olarak çıkardıklarını hatırlatan Kramer, “Elimizden geleni yaptık. Yoğun ama başarılı bir çalışma oldu.” (BBC İNGİLİZCE)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu