Haber

Gaziantep’te 6 Şubat depremi nedeniyle anma töreni düzenlendi

Kahramanmaraş merkezli şiddetli depremin yıl dönümünde, afetten en çok etkilenen ilçelerden İslahiye’de, afetin yol açtığı yıkımda hayatını kaybeden vatandaşlar, kaymakamlık bahçesinde düzenlenen törenle dualarla anıldı.

Programda depremde yaşananları ve bölgede yapılan çalışmaları anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı. Programın devamında İl Müftüsü Hüseyin Hazlar tarafından Kur’an-ı Kerim okundu ve depremde hayatını kaybedenler için dualar edildi.

ŞAHİN: İYİLEŞME SÜRECİNİ ÇOK HIZLI YÖNETTİK

Programda konuşan Gaziantep Metropolitan Belediye Başkanı Fatma Şahin, tüm ulusun depremden sonra sahip oldukları her şeyi gönderdiğini ve şunları söyledi:

“72 saatin ne demek olduğunu öğrendik. İlk 72 saatte bir ses ve bir mucize bekledik. Herkesin nasıl büyük bir mucize gerçekleştirdiğini gördük. O gece yaşananlar hafızamızda yer alıyor. Yolları düzeltmemiz gerekiyordu. Hatay ve Kahramanmaraş’ta yapılan arama ve kurtarma faaliyetlerinin lojistik temeli, Gaziantep metropol belediyesi aracılığıyla olmak zorundaydı çünkü bu tek açık sınırdı. Nurdağı’ndaki ana kavşak çıkmaz sokak oldu. Çadır ve konteynere en hızlı geçişi Gaziantep yaptı. Tuvaletin ne kadar değerli olduğunu, bir damla su olmadan hayatın olmayacağını gördüm. Çok hızlı bir iyileşme sürecini yönettik. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımıza ve onun güçlü liderliğindeki tüm bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Bütün partilerimizin milletvekillerinin seferber olduğunu gördük.”

İYİLEŞME DÖNEMİNE GİDİYORUZ

Başkan Fatma Şahin, güzelleştirme sürecinin şimdi başladığını belirterek konuşmasına devam etti ve sözlerini aşağıdaki sözlerle sonuçlandırdı:

“Torunlarımız bu acıyı yaşamamalı. Bizim çektiğimiz acıları o çekmemeli. Bu nedenle tam bir bilimsel çalışmayla yeni Nurdağı ve İslahiye’nin nasıl kurulacağı konusunda çalışmalara başladık. Bölgenin dayanıklı, güvenli ve yeşil ekonomiyle güçlenmesi için neler yapılması gerektiği üzerinde çalıştık. Bilimsel ve akıllıca çalıştık. Bütün devletin yöneticileri, iktidarları, partilerin milletvekilleri buradaydı. Büyük bir dayanışma gösterdik. Bu büyük milletin evladı olmaktan onur ve şeref duyuyorum. Yine bu ruh ve inançla bismillah diyoruz. “Felaketin ikinci yılında tekrar bismillah diyoruz ve iyileşme dönemine geçiyoruz.”

“Ne kadar büyük bir millet olduğumuzu, birlik olduğumuzda neler yapabileceğimizi görüyoruz”

Gaziantep valisi Kemal Çeber, konuşmasında, koordinatör valisi olarak bölgede yapılan çalışmalardan bahsetti ve “Burada hissedilen şey 85 milyon insanın hissettiği ile aynıydı. Allah milletimize bir daha böyle bir felaketi, böyle bir acıyı yaşatmasın. Şimdiye kadar ortaya çıkan en büyük felaketlerden biriydi. Felaketten sonra ne büyük bir ulus olduğumuzu ve bir araya geldiğimizde neler yapabileceğimizi gördük. Buraya gelen herkes gibi, konuşmakta büyük zorluk yaşıyorum. “Bugün anma, anlayış ve dualarla geçirmek en iyisi olacak” dedi.GÜL: BİRLİKTE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

AK Parti Kümesi Başkan Yardımcısı ve Gaziantep yardımcısı Abdülhamit Gül, gruplar tarafından yapılan çalışmalara dokundu ve şunları söyledi:

“Büyük acı yaşadık. Askerlerimiz, polislerimiz, büyük bir fedakarlık yaptı. O gün pek çok büyük kahramanlık işlendi. O gün, tüm dünyaya yüzyılın felaketinde yüzyılın ne tür bir dayanışmasını gösterdik. Türkiye’nin her yerinden yardım geldi ve Türkiye’nin tüm bölümleri uzatıldı. Tek yürek olduk, hep birlikteydik. Bir kalbimiz olduğunda, hiçbir felaket veya düşünce bu ulusu korkutamaz. Bu çabalar, vatandaşlarımızdan biri bile dışarıda bırakılmayana kadar devam edecek. Güvenli ve esnek evlere ve huzurlu evlere sahip olana kadar vatandaşlarımızı desteklemeye devam edeceğiz. “Bir ve beraber olmaya devam edeceğiz”

Programda, AK Partisi Gaziantep milletvekilleri Derya Bakbak, Mesut Bozatli, Büsnyamin Bozgeyik, CHP Gaziantep milletvekilleri Hasan Özürkmen ve Melih Meriç de konuşmalar yaptılar ve 6 Şubat’ta ne yapılması gerektiğine dair duygu ve görüşlerini ifade ettiler.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu