Haber

Fransa gerilime rağmen Burkina Faso’dan desteğini çekmeyecek

Kalkınma, Frankofoni ve Uluslararası Bağlantılardan Sorumlu Devlet Bakanı Chrysoula Zacharopoulou, ülkesinin Burkina Faso ile gerilime rağmen Burkina Faso’yu desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Yerel basında çıkan haberlere göre Bakan Zacharopoulou, Burkina Faso’ya yaptığı ziyarette 30 Eylül 2022 darbesiyle iktidara gelen ve daha sonra Cumhurbaşkanı ilan edilen İbrahim Traore ile bir araya geldi.

Zacharopoulou görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, Fransa’nın zorluklarla boğuşan Burkina Faso’nun yanında olmaya devam edeceğini kaydetti.

Fransa’nın Burkina Faso’ya herhangi bir dayatmada bulunmadığına dikkati çeken Zacharopoulou, ülkesinin Burkina Faso ile ortak bir gelecek inşa etmeye istekli olduğunu belirtti.

Böyle bir ortamda ne Avrupa Birliği’nin ne de Fransa’nın Burkina Faso’yu yüzüstü bırakmayacağının altını çizen Zacharopoulou, Fransa’nın talep oldukça ülkede kalacağını vurguladı.

Başkan Traore ile Fransa’nın Vagadugu Büyükelçisi Luc Hallade arasındaki gerilimi ele aldıklarını belirten Zacharopoulou, Burkina Faso’nun büyükelçi olarak yeni bir yüz görmek istediğini bildiklerini ve bu konuda “diyaloğa açık” olduklarını kaydetti.

Burkina Faso, Fransız büyükelçisinin değiştirilmesini talep etmişti.

Aralık ayı sonunda Burkina Faso hükümeti, Fransa’nın Vagadugu Büyükelçisi Luc Hallade’yi görevden almasını ve Hallade’nin yerine başka bir isim vermesini talep etti.

Hükümet, Hallade’nin artık güvenilir bir muhatap olmadığını belirterek, onunla çalışmak istemediklerini belirtti.

12 Aralık 2022’de Hallade’nin başkent Vagadugu’ya 100 kilometre uzaklıktaki Koudougou kentinde yaşayan Fransız vatandaşlarından güvenlik gerekçesi ile şehri terk etmelerini istediği ve hükümetin bu nedenle Hallade’nin görevden alınmasını talep ettiği iddia edildi.

Söylentilere rağmen Burkina Faso hükümeti kararın gerekçesini açıklamadı.

Fransa Büyükelçisinin Burkina Faso’dan ayrılıp ayrılmadığı henüz bilinmiyor.

Bu talepten birkaç gün önce Burkina Faso’da ikamet eden Birleşmiş Milletler Koordinatörü Barbara Manzi istenmeyen adam ilan edildi.

Ülkede 22 Aralık 2022’de 2 Fransız vatandaşı casusluk suçlamasıyla sınır dışı edilmiş, 4 Aralık 2022’de Fransız radyosu Radio France Internationale’nin (RFI) yayınları durdurulmuştu.

Darbeyle hızlanan Fransız ters eylemleri

30 Eylül 2022’de Burkina Faso’da yaşanan askeri darbenin ardından görevden alınan Cumhurbaşkanı Paul-Henri Damiba’nın Fransa Büyükelçiliği’ne sığındığı iddiaları sokakları karıştırmıştı.

İddiaların ardından Fransız Büyükelçiliği çevresinde toplanan göstericiler, Fransa aleyhine sloganlar atarak binaya girmeye çalıştı. Büyükelçiliğe giremeyen göstericiler, binanın girişini ateşe verdi.

O tarihten bu yana Fransa Büyükelçiliği ziyarete kapatılırken, çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı.

18 Kasım 2022’de düzenlenen gösteride büyükelçilik önünde toplanan göstericiler, Fransa karşıtı sloganlar atarak, büyükelçilik binasına taş ve sopalarla saldırmaya çalıştı.

haberyenicaga.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu