Ekonomi

Faiz indirimi beklentileri erteleniyor!

ABD Merkez Bankası (Fed) dün siyasi faiz oranını beklendiği gibi değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Fed Lideri Jerome Powell da faiz indirimlerinin yakın zamanda olmayacağının sinyalini verdi.

Faiz indirimlerinin Mart ayında başlamasının pek olası olmadığını belirten Powell, “Politika faizleri muhtemelen zirvede ve ekonomi beklendiği gibi devam ederse bu yıl faiz indirimlerine başlamanın uygun olacağına inanıyoruz.”

Fed’in mesajlarının ardından faiz beklentileri ertelenmeye başlandı.

Goldman Sachs Mart-Mayıs aylarında beklediği ilk faiz indirimini güncelledi. Goldman bu yıl beş adet 25 baz puanlık faiz indirimi öngörüsünü korudu. Banka, Mayıs-Eylül döneminde dört faiz indirimi ve son indirimi Aralık ayında bekliyor.

BlackRock ayrıca Fed’in Mayıs ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını öngördü. BlackRock yöneticisi Neeraj Seth, Fed’in Mayıs ayından itibaren faiz indirimine başlamasını beklediklerini söyledi.

CME FedWatch Tool’a göre yatırımcıların yüzde 65’i faiz oranlarının Mart ayında sabit kalmasını bekliyor. Mayıs ayında 25 baz puanlık indirim beklentisi ise yüzde 62 civarında fiyatlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu