Ekonomi

EYT teklifi yarın komisyonda görüşülecek: Başvurular ne zaman yapılacak?

Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT düzenlemesi tamamlandı. Tasarı Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Teklif yarın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. Düzenleme ile ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkına kavuşacak.

EYT’TE SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Peki bundan sonra EYT’de süreç nasıl işleyecek? AYBU Öğretim Üyesi Tarkan Varlıklı, TRT Haber’e yaptığı değerlendirmelerde şunları söyledi:

“Komisyon aşamasından sonra Genel Kurul aşamasına geçilecektir. Bu nedenle Genel Kurul’da kabul edildikten sonra Resmi Gazete’de yayımlanacak ve 8 Eylül 1999 tarihinden önce yeni şartlarda istihdam edilenler, Emeklilik fırsatı. Emeklilik başvurusu bu andan itibaren başlayacak.”

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?

EYT’de yaş sınırı olmayacak. Hizmet kuralı kadınlar için 20, erkekler için 25 yıldır.

Prim günü eksik olanlar doğum ve askerlik borcu ile tamamlayabilecekler. Süre dolmadan, şartları sağlayanlar SGK ve e-Devlet’ten başvuru yapabilecek.

Emeklilik başvurusu yapıldıktan sonraki ay başından itibaren maaşlar ödenmeye başlanacak.

Emekliliğe hak kazananların aylıkları kesintisiz olarak ödenecek. Teklifin bu ay yasalaşması ve EYT üyelerinin ilk maaşlarının Mart ayında ödenmesi planlanıyor.

EYT’de kritik detay: Kişi başı 500 TL verilecek
Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği emeklilik yaşı kanunu (EYT) TBMM’ye sunuldu. Bu yıl 2 milyon 250 bin ve toplamda 5 milyon kişinin emeklilik yolu açıldı. Emekli olan çalışana prim teşviki verilecek. Kadrolu kadroya geçen çalışanlar için zorunlu emeklilik kaldırılacak.

GALERİYE GİT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu