Ekonomi

EYT düzenlemesini bekleyenlere kritik uyarı! Haklarınızı geri kazanmak için bu işlemleri yapın

Emeklilik yaşını dolduranlara ilişkin düzenlemede son aşamaya gelindi. Başlardaki en büyük soru işareti ise emeklilik için yaş kuralı getirilip getirilmeyeceği. Çalışmalar tamamlandıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulmak üzere son sözü Erdoğan söyleyecek.

SAYI 2 MİLYONA ULAŞABİLİR

Bu ay Ocak ayında yürürlüğe girmesi planlanan düzenlemeden, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup emeklilik için gerekli çalışma yılı ve prim gün sayısını tamamlayanlar yararlanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ilk etapta emekli olacakların sayısının 2 milyonu bulabileceğini söyledi. Bakan Bilgin dün Meclis’te yaptığı konuşmada “En kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

EYT’YE KRİTİK UYARI

Milyonlar merakla düzenlemeyi beklerken, Sosyal Güvenlik Uzmanı Akay Tekin TRT Haber’de konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tekin, EYT’lilere haklarını kaybetmemeleri için kritik uyarıda bulundu.

“BU İŞLEMLERİ YAPMANIZDA FAYDA VAR”

Tekin, “Çok yoğun bir talep olacak. Bu nedenle haklarınızın kaybolmaması ve haklarınızı bir an önce geri alabilmeniz için bazı işlemleri yapmanızda fayda var. E-devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz. memurlarının askerlik sicillerine bakması lazım.Doğum tarihleri ​​orada mı, ilk işe girişleri gerçek mi,sonra hizmet kayıtlarındaki çalışma gün sayıları da gerçek.Vatandaşlarımızın çoğu bunları bilmiyor olabilir.EYT çıktığında ,milyonlarca başvuru olacak sonradan düzeltmeleri mümkün değil öncelikle e-devlet üzerinden bilgilerin doğruluğu kontrol edilmeli yanlışlık varsa bağlı oldukları il müdürlüklerine gitmeliler en kısa sürede düzelttirin.Yoğunluk başlayınca bunu yapamıyorlar.Borçlar çok değerli.Kadınların doğum borçları, erkeklerin askerlik borçları.E-devlet üzerinden borç alabilirler.Eğer birden fazla işte çalıştıysanız isteğiniz tek kurum yani , hem SSK ve Bağkur ile hem de emeklilik fonu olarak birleştirilmeleri gerekiyorsa e-devlet üzerinden konsolidasyon yapabilirler. Prim ödediğiniz gün sayısını yeterli görmüyorsanız askerden borç almak zorunda kalıyorsunuz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu