Ekonomi

Citi Viswas Raghavan’ı yeni bankacılık başkanı olarak atadı

Viswas Raghavan Citigroup’un yeni bankacılık müdürü olarak görevine bu hafta New York’ta resmen başladı. Eski JPMorgan yatırım bankacılığı yöneticisi, Citigroup’un çok uluslu şirketlere yönelik hizmetlerinin yeniden canlandırılmasına yardımcı olmak üzere göreve getirildi.

Citigroup CEO’su Jane Fraser, Raghavan’dan beklentilerinin yüksek olduğunu ifade ederek, bankanın faaliyetlerine canlılık kazandırma potansiyelinin altını çizdi. Kısa süre önce LinkedIn’de yayınladığı bir yazıda Fraser, Raghavan’ın gelişini kutlayarak, “Citi’ye katılma kararı, firmamıza en iyi yetenekleri çekme becerimizi yansıtıyor” dedi.

Nisan ayındaki hissedarlar toplantısında Fraser, Raghavan’ın ekibe getirmesi beklenen dinamizme dikkat çekti. Sermaye piyasaları bölümünden yükseldiği JPMorgan’daki görev süresindeki meslektaşları Raghavan’ı kendine güvenen bir yaklaşıma sahip talepkar bir lider olarak nitelendirdi.

Citigroup’un ilk çeyrekteki yatırım bankacılığı geliri 903 milyon dolar olarak gerçekleşti ve JPMorgan’ın aynı dönemdeki 2 milyar dolarlık gelirinin önemli ölçüde gerisinde kaldı. Wells Fargo’dan analist Mike Mayo Şubat ayında Raghavan’ın Citi’ye geçişinde bankanın geniş küresel varlığının ve geçmiş sonuçlarına kıyasla daha yönetilebilir performans kriterlerine sahip bir iş kolunun başına geçme fırsatının etkili olabileceğini öne sürmüştü. Mayo, Citigroup’un hisse senedini en iyi seçimi olarak seçti.

Citigroup, son beş yılda yatırım bankacılığı geliri açısından beşinci veya altıncı en büyük küresel banka olarak sıralandı ve Dealogic verileri, küresel gelir payının 2023’te %4,1’den bu yıl %4,8’e yükseldiğini gösteriyor. Başlıca ABD’li rakipleri %6’nın üzerinde pazar payına sahip.

Citi’nin Finans Direktörü Mark Mason, bankanın 2024 yılında %30’a varan bir pazar payı büyümesi beklediğini kazanç görüşmelerinde ifade etmiştir. Citigroup, personel güncellemesine ilişkin ek yorumda bulunmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu