Haber

Çin Dışişleri Bakanı: ABD’nin ‘Hint-Pasifik Stratejisi’ Çatışma İçin Özel Blokların Kurulmasını Öngörüyor

PEKİN, 7 Mart (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, ABD’nin özel bloklar oluşturmak, çatışmayı kışkırtmak ve bölgesel bütünlüğü tehlikeye atmak için “Hint-Pasifik Stratejisi” ile örgütlenmek istediğini belirtti.

Çin’in ulusal yasama meclisinin devam eden yıllık oturumu sırasında Salı günü düzenlediği basın toplantısında konuşan Qin, “Hint-Pasifik Stratejisi”nin bölgesel güvenliği koruduğunu iddia etmesine rağmen aslında çatışmaya yol açtığını ve NATO’nun Asya-Pasifik versiyonunu yaratmak istediğini söyledi.

ABD’nin “Çin’in içinde faaliyet gösterdiği stratejik ortamı şekillendireceği” iddiası aslında Hint-Pasifik stratejisinin asıl hedefi olan Çin’i kuşatma arzusunu ortaya koyuyor.

Böyle bir girişimin ASEAN merkezli açık ve kapsayıcı bölgesel iş birliği yapısını bozmaktan ve bölge ülkelerinin genel ve uzun vadeli çıkarlarına zarar vermekten başka bir işe yaramadığını belirten Qin, bu girişimin başarısızlığa mahkum olduğunu ifade etti.

Bakan, Soğuk Savaş döneminin Asya’da yeniden alevlenmemesi ve Ukrayna tarzı bir krizin tekrarlanmaması gerektiğini vurguladı.

Güvenlik ve ekonomiGüvenlik açısından kime güvenileceği konusundaki görüşlerini paylaşan Qin, zorluklar karşısında birlik olmanın, güvenlik ve kalkınmayı sürdürmenin ve bölgede ortak bir geleceğe sahip daha yakın bir topluluk oluşturmak için birlikte çalışmanın gerekli olduğunu söyledi.

Bölge ülkelerinden muhataplarıyla son dönemde yaptığı temaslara ilişkin gazetecilere bilgi veren Qin, “Hepimizin en çok olmasını istediğimiz şey kalkınma ve iş birliği en çok konuştuğumuz konu. Çin ile birlikte yüksek kaliteye hız kazandırıyor.” kalkınma, yüksek standartlı dışa açılmanın teşvik edilmesi ve yeni bir kalkınma anlayışının teşvik edilmesi başta bölge ülkeleri olmak üzere tüm dünya ülkelerine mutlaka yeni fırsatlar getireceğine inanıyorum.

haberfatih.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu