Yaşam

Buğday Tanesi Filmi, Gerçek Bir Mücadele Öyküsünü Beyaz Perdeye Taşıyor

SERKAN BAYRAM: “KİMSENİN FİZİKSEL ENGELLERİNDEN DOLAYI MAĞDUR EDİLMEDİĞİ BİR DÜNYA HAYAL EDİYORUM”

Henüz daha bebekken buğday tarlasında çıkan yangında, bedeninin büyük bir kısmında kalıcı yanıklar oluşan ve ellerini kaybeden Serkan Bayram’ın hayata tutunma gayretini ve milyonlara umut olma öyküsünü anlatan “Buğday Tanesi”, 2 Aralık tarihinde vizyona giriyor. Sinemanın Galası ise sonraki gün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde gerçekleşecek. Direktörlüğünü Doğan Ümit Karaca’nın üstlendiği, başrolünde Kutsi’nin yer aldığı sinema, Milletvekili Serkan Bayram’ın gerçek ömür kıssasını bahis alıyor. Türkiye’deki milyonlarca engellinin sesi olacak Buğday tanesi sinemasının geliri yeniden engelliler için kullanılacak. Gişe geliri ile İstanbul’a bir manisiz ömür merkezi daha kurulacak.

İlham veren bir hayat…

Zorlukları aşma ve engelli bireylerin sesi olma gayretini beyaz perdeye taşıyan “Buğday Tanesi”, Milletvekili Serkan Bayram’ın danışmanlığı ve yönlendirmesiyle Volkan Kapkın tarafından kaleme alındı. Sinemanın direktörlüğünü ise Doğan Ümit Karaca üstlendi. Üretimi Pro-In Production tarafından gerçekleştirilen sinemasında ünlü sanatçı ve oyuncu Kutsi, Erkan Bektaş, Yeliz Akkaya ve Deniz Arna rol alıyor. Sinemanın müzikleri ise Yıldıray Gürgen imzasını taşıyor. Çekimleriİstanbul’da ve Ankara’da gerçekleşen sinema, 2 Aralık tarihinde vizyona girerek, birinci dağıtım planlamasına nazaran Türkiye genelinde 400 salonda, dünya genelinde ise 6 ülkede izleyici ile buluşacak. Sinemanın Galası ise sonraki gün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde gerçekleştirilecek. Sinemadan elde edilen gelir ile İstanbul’da bir Engelli Ömür Merkezi kurulacak.

Gerçek bir uğraş öyküsü…

Yaşadığı haksızlıklara ve ötekileştirilmeye rağmen büyük bir hamasetle çaba veren Serkan Bayram, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin Milletvekili, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun üyeliğini yapmış başarılı bir avukat, örnek bir eş ve aile babası… Sinema, Serkan Bayram’ın kendi gayretinin yanında engelli bireylerin hayatlarına da dikkat çekerek çok sayıda kahramanın muvaffakiyetini sinema perdesine aktarmasıyla da ilham verici bir muvaffakiyet öyküsü olarak öne çıkıyor.

Serkan Bayram: “Bu film ile bir engelli kardeşimiz dahi, hayata tutunma azmini gösterirse amacımıza ulaşmış olacağız”

“Bu film ile yaşadıklarımdan yola çıkarak topluma rol model olmayı amaçladık. Ayrıca içeriğinde Cumhurbaşkanımızın yaklaşık yirmi sene boyunca engellilerle yakından ilgilenerek gerçekleştirdiği sessiz devrimi de aktardık” diyen Serkan Bayram, Türkiye’de engelli sayısının on milyona yakın olduğunu, aileleriyle birlikte direkt etkilenen insan sayısının kırk milyonu bulduğunu belirterek şunları kaydetti: “Bu film Türk siyasi tarihinde, Türk sinema tarihinde de bir ilke imza atacak.. En az on milyon gişe geliri elde edeceğimize inanıyorum. İnsan odaklı bu film, dört duvar arasında kalacakken, hayata tutunmuş, mücadele vermiş Serkan gibilerin, topluma nasıl faydalı olunabileceğini gösteren bir umut filmi. Bu film sayesinde bir engelli kardeşimiz dahi, hayata tutunma azmini gösterirse film amacına ulaşmış olacak.”

Milyonların sesi olacak bir toplumsal sorumluluk projesi

Film geliriyle İstanbul’da bir Manisiz Ömür Merkezi kurulacak

2 Aralık’ta gösterime girecek olan ve bir toplumsal sorumluluk projesi özelliği de taşıyan “Buğday Tanesi” sinemasının gişe geliriyle İstanbul’da Manisiz Hayat Kültür Merkezi yapılacağını belirten Serkan Bayram herkesi sineması izlemeye davet etti. Bayram, izleyicilerin alacakları biletler ile oluşturulacak Manisiz Ömür Merkezi’ne bir tuğla koyacaklarına inandığını belirtti.

Yirmi yıldır engelliler konusunda çok büyük yol aldığına değinen Serkan Bayram, “Bu film sayesinde artık kamuda engelli vali, belediye başkanı, büyükelçi göreceğiz. Hayatın her alanında toplumumuzu temsil eden, dertlerine derman olan engelli vatandaşlarımızı göreceğiz. Niyetimiz de akıbetimiz de hayırdır. Bu yola çıkarken gönlümüzü koyduk, inşallah başarıya da ulaşacağız” formunda konuştu.

Filmde Serkan Bayram’ı canlandıran Kutsi de, böylesine hoş bir projede olmaktan duyduğu memnuniyet ve heyecanı paylaşarak, Türkiye’deki engelli vatandaşların sesi olmaktan gurur duyduğunu belirtti.

Serkan Bayram kimdir?

1974’te Erzincan’da doğdu. 1975 yılında yaşadığı kaza sonucunda vücudu yandı. Kırk gün hastane sürecinden sonra kırk birinci gün hayata tutundu. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra hâkim ve savcı olmak için girdiği imtihanda yüksek puan almasına karşın pürüzü nedeniyle elendi fakat çabayı bırakmadı. Yüksek lisans sonrasında doktoraya devam etti. Kırk bir yaşında Erzincan’dan milletvekili oldu. ERSİAD İdare Şurası Üyeliği, Erzincan Spor Kulübü İdare Heyeti Üyeliği, Hukukun Üstünlüğü Platformu İdare Heyeti Üyeliği, Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği, Ortopedik Engeliler Federasyonu İdare Şurası Üyeliği üzere birçok STK’da misyon aldı. 2012 Ümraniye İlçe Başkanlığı Hukuk Komite Üyeliği, Ataşehir İlçe İdare Heyeti Üyeliği, Hukuk Kurul Başkanlığı, 2011 Genel Seçimlerinde İstanbul 1. Bölge 20. sıra Milletvekili Adayı, İstanbul Vilayet İdare Konseyi Üyeliği, Mahallî İdareler, Toplumsal İşler, Halkla Bağlar Komite Üyeliği ve İstanbul 1. Bölge Seçim İşleri Başkanlığı üzere vazifelerde bulundu.. 1 Kasım 2015 Genel seçimlerinde Erzincan Milletvekili seçildi. Darbe Araştırma Kurulu Üyeliği yaptı. 27. Devirde ise İstanbul’dan 2. Kere yine Milletvekili seçildi. TBMM Güvenlik ve İstihbarat Kurul Üyesidir. Türkiye-Venezuela Parlamentolar ortası Dostluk Kümesi Lideridir. AK Parti MKYK’da vazife aldı. Fransızca bilen Bayram, evli 3 çocuk babasıdır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu