Ekonomi

Bitcoin ETF: Avustralya borsasında yeni dönem

1,3 milyon dolarlık işlem hacmi ile Avustralya’nın ana borsasında onaylanan ilk Bitcoin ETF’i (borsa yatırım fonu), ilk işlem gününü tamamladı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki spot Bitcoin ETF’lerinin ilk işlem gününde ortalama 450 milyon doların üzerinde ve on fon arasında toplamda 4,5 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleşmesiyle karşılaştırıldığında, bu oldukça düşük kaldı.

Piyasa büyüklüğündeki farka rağmen VanEck Bitcoin ETF’inin (VBTC) ihraççısı olan yatırım firması VanEck, ürünün Amerika Birleşik Devletleri’ndeki spot Bitcoin ETF’leri ile benzer bir genişleme göreceğinden umutlu olduğunu Cointelegraph’a bildirdi.

Perakende ilgi ve Bitcoin ETF’i

VanEck Yatırım ve Sermaye Piyasaları Başkan Yardımcısı Jamie Hannah, “Akışımızın çoğunun, kurumsal değil perakende yatırımcılardan geldiği ve Avustralya piyasası ABD’den çok daha küçük olduğu halde benzer bir yol izleme şansımız olabilir.” dedi.

Hannah, “ASX aracılığıyla Bitcoin maruziyeti elde etmek isteyen perakende ve profesyonel yatırımcıların büyük bir ilgisi olduğunu gördük.” dedi.

ASX verilerine göre VBTC, piyasa açılışında 13,24 dolardan işlem görmeye başladı ve günü 13,34 dolardan tamamladı, öğleden sonra ise 96,476 hisse işlem gördü.

ABD ve Avustralya Bitcoin ETF’lerinin karşılaştırılması

VanEck’in Asya-Pasifik Bölgesi CEO’su Arian Neiron, 15 Haziran’da Avustralya’da talebin arttığını doğrulayarak özellikle “düzenlenmiş, şeffaf ve tanıdık bir yatırım aracı” aracılığıyla bunu sağladıklarını belirtti.

Neiron, “Birçok danışman ve yatırımcının Bitcoin’e büyüyen bir varlık sınıfı olarak erişmek istediğini anlıyoruz.” dedi.

VBTC, tüm arka plan karmaşıklıklarını kontrol ederek Bitcoin’i daha erişilebilir hale getiriyor. Neiron, “Dijital varlıkların edinilmesi, saklanması ve güvence altına alınmasıyla ilgili teknik detayları bilmek artık gerekli değil.” dedi.

Bu, ASX’te ilk olmasına rağmen Avustralya’da daha önce iki başka Bitcoin ETF ürünü piyasaya sürülmüştü.

Global X 21Shares Bitcoin ETF (EBTC), Nisan 2022’de Avustralya’da piyasaya sürülen ilk Bitcoin ETF ürünü oldu.

Bu haber ilk önce Coin Mühendisi sitesinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu