Ekonomi

BIST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Değer Kaybetti

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 0,17 düşüşle 6.683,95 puan oldu.

Günün ilk yarısında dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 11,19 puan azalarak saat 13:00 itibarıyla 6.683,95 seviyesinden işlem görüyor. Toplam işlem hacmi ise 66 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,33 yükselirken, holding endeksi yüzde 0,01 değer kaybetti. Orta segment endekslerinde en yüksek karı bankacılık, en yüksek zararı yüzde 3,09 ile menkul kıymetler ve yatırım paydaşları yaptı.

Analistler, yarın ABD Merkez Bankası (Fed) ile başlayacak merkez bankasının ağır para politikası kararları öncesi küresel borsalardaki temkinli eğilimin devam ettiğini ve Çin’in ekonomiye desteğine ilişkin gelişmelerin yakından takip edildiğini söyledi.

Analistler, para piyasalarının fiyatlanmasında yarın Fed’in politika faizini 25 baz puan artıracağının kesin görüldüğünü belirterek, bankanın enflasyonla mücadele çalışmaları kapsamında yıl sonuna kadar nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini belirtti.

Öte yandan, Çinli Politbüro’nun gayrimenkul sektörü için “politikaları zamanında ayarlama ve optimize etme” sözü vermesiyle hisse senedi piyasalarında risk iştahı arttı.

Ayrıca, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma adımları kapsamındaki yeni düzenlemeleri Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Sıkılaştırma sürecini destekleyici adımların tamamlayıcısı olarak, kredi büyümesine göre teminat imkanı kapsamında yüzde 3 olan TL ticari krediler için aylık büyüme limitinin yüzde 2,5 olarak belirlenmesine karar verildi. İhracat, yatırım, tarım ve esnaf kredileri bu sınırlamanın dışında tutuldu.

Analistler, yurt dışında öğleden sonra tüketici güven endeksi, Richmond Fed sanayi endeksi ve konut fiyat endeksi bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik olarak BİST 100 endeksinde 6.800 ve 6.900 seviyelerinin direnç, 6.600 ve 6.500 puanlarının ise ana pozisyonda olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu