Ekonomi

Birçok EYT’li emlak danışmanlığı yapmaya başladı.

Emeklilik yaşı (EYT) düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte emekliler emlak piyasasında yeni bir hareketliliğe neden oldu. Tazminatlarını alan EYT’liler İstanbul’daki fiyatlara yetişemeyince yüzünü Trakya ve Ege’ye çevirdi. Arsa ve ev fiyatları ve kiralar 2-3 kat arttı.

EYT’liler Ege ve Trakya’ya akın ediyor

EYT ile emekli olacak milyonlarca kişi emlak şubesini seferber etti. Özellikle işinden ayrılmak isteyenler ve alacakları tazminatın kıymetini bilenler yeni bir taşınma sürecini başlattı. Yeni emekli olanların ilk tercihi daha çok Ege ilçeleri ve Trakya bölgesi oluyor. Deprem riski daha az olan şehirlere talep oldukça fazladır. Fakat bu ilgi fiyatların da artmasına neden oluyor.

EYT’liler emlakçı oluyor

Yatırım yapmak için arsa ve konut aramaya başlayan EYT’lilerin yanı sıra işinden ayrılan birçok EYT’li de emlak departmanına ilgi gösteriyor. Emlak pazarlama şirketleri EYT üyelerini de bünyesine katmak için harekete geçti.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TÜGEM Başkan Yardımcısı, Tügiad Üyesi, İnşaat Yüksek Mühendisi Dr. Mustafa Koçak, EYT üyelerinin hem yatırımcı hem de gayrimenkul danışmanı olarak sektöre büyük hareketlilik kazandırdığını söyledi. Koçak, “Gayrimenkul danışmanlığı yapmaya başlayan EYT’liler var. Birçok firma EYT üyelerini bünyesine katmak için yarışa başladı” dedi.

Arsalara yoğun ilgi

TÜGEM Başkan Yardımcısı Mustafa Koçak, EYT’lilerin gayrimenkul alımına en çok Ege bölgesinde ilgi göstermeye başladıklarını belirterek, “Çanakkale, İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya bölgelerinde yatırım yapmaya başladılar. Bir arsa alıp üzerine küçücük bir ev inşa ederler ya da küçük bir ev yaparlar. Öyle bir yoğunluk ve talep var ki. Özellikle maaş bağlı olduğu için krediyle emlak almak isteyenler de var. İstanbul’da gayrimenkul çok pahalı olduğu için kırsala ilgi daha fazla diyebiliriz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu