Ekonomi

Bakan Nureddin Nebati, CHP’li Erdoğan Toprak’ın hazırladığı kara para raporuna tepki gösterdi

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak’ın ” Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) yayınladığı ‘Suç gelirlerinin aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesi’ bildirisiyle, kamusal nüfuz sahibi bireylerin parasal-finansal hareketlerinin ‘sıkı takibe’ alınması kararlaştırıldı. Türkiye’ye uluslararası kara para soruşturması açılması veya FATF’ın kara listesine alınma ihtimali ciddileşti” ifadelerine yer verdiği rapor büyük tartışma yarattı.

“SUÇ ÖRGÜTLERİYLE GAYRETİMİZ KARARLILIKLA DEVAM EDİYOR”

CHP’li Toprak’ın hazırladığı rapora sert tepki gösteren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından art arda paylaşımlarda bulundu. Bakan Nebati şu ifadeleri kullandı;

“Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak tüm birimlerimizle, kara para aklayıcılarına, terörizmi finanse edenlere ve her türlü hata örgütlerine karşı uğraşımız dün olduğu üzere bugün de kararlılıkla devam etmektedir. Öncelikle bugüne kadar yürürlüğe konulan varlık barışı düzenlemeleri, net kusur ve noksan konusunda Mali Hareket Misyon Gücü (FATF) tarafından ülkemize yönelik olarak yapılmış rastgele bir tenkit bulunmamaktadır.

“TÜRKİYE’NİN YÜKSEK SEVİYEDE SİYASİ TAAHHÜTTE BULUNDUĞU İFADE EDİLDİ”

FATF tarafından Ekim 2022’de yayımlanan basın bildirisinde ülkemizin konu ile ilgili ilave ve olumlu adımlar attığıaçıkça kabul edilmiştir. Bildiride, Türkiye’nin kara para aklama ve terörizmin finansmanı sistematiğini geliştirme konusunda yüksek düzeyde bir siyasi taahhütte bulunduğu ve bu istikamette ek adımlar attığı söz edilmiştir. Bildiride, ülkemizin bu cürümlerle çabada başka konulara ek olarak insan kaynağını güçlendirdiği ve iç dondurma kararlarını ülkemizin risk profili ile uyumlu bir halde kullandığı belirtilmiştir. Ayrıyeten ülkemizin, özel değer atfedilen ve “Big 6” olarak tabir edilen FATF standartlarının tamamına geniş ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmiştir.

“İDDİALAR TÜRKİYE’NİN İTİBARINI ZEDELEYİCİ NİTELİKTEDİR”

Ülkemize yönelik milletlerarası kara para soruşturması açılacağına ait gerçek dışı tezler mesnetsiz olduğu kadar Türkiye Cumhuriyetinin prestijini da zedeleyici niteliktedir. Ülkemize yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF kara listesine alınması muhakkak kelam konusu değildir. Bir siyasi parti temsilcisinin hazırladığı ve adeta terör örgütlerinin basın bültenini andıran ısmarlama rapor, ülkemizin terörle her alanda uğraşından ve bu gayretlerden elde edilen başarılardan duyulan rahatsızlığın bir tezahürü olarak değerlendirilmelidir. Ülkemizin tüm paydaş kuruluşları bu kapsamdaki çalışmalarını eşgüdüm içerisinde sürdürmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu