Haber

Bakan Fidan, İngiliz mevkidaşı Cameron’la görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile İstanbul’da bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı’nın X sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Bakan Fidan’ın, İngiliz mevkidaşı Cameron’u Bakanlığın İstanbul Temsilciliği’nde ağırladığı belirtildi.

Bakanlığın açıklamasına göre Fidan, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron’a Ortadoğu’da kalıcı barış için Gazze’de tam ateşkes ve iki devletli çözümün uygulanması gerektiğini vurguladı. Fidan ve Cameron, 90 dakikalık baş başa görüşmenin ardından çalışma yemeği formatında heyetler arası toplantı gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanı Fidan’ın, Gazze’de tam ateşkes ve Ortadoğu’da kalıcı barış için iki devletli çözümün hayata geçirilmesinin gerekliliğini vurguladığı görüşmede, ittifakın NATO kapsamındaki çıkarları da ele alındı. Cameron ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç’in NATO katılım protokolüne ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararını imzalayarak ilgili protokolü onaylamasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Karadeniz’in güvenliğinin öneminin de ele alındığı görüşmede iki bakan, Türkiye ile İngiltere arasındaki ikili ilişkilerin ticaret, ekonomi ve savunma sanayii başta olmak üzere her alanda güçlendirilmesi yönündeki kararlılıklarını doğruladı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu