Haber

Almanya’da demiryolu hatlarında çok sayıda yangın: Kundaklama şüphesi

Almanya’nın Hamburg kentinde cuma akşamı demiryolu hatlarının kablo kutularında çıkan yangın nedeniyle Hamburg ile Berlin arasında birçok tren seferi yapılamadı.

Alman Demiryolları’ndan (DB) yapılan açıklamada, yangının altyapıya yönelik olası bir kundaklamadan kaynaklandığı belirtilerek, cumartesi gününe kadar seferlerde aksama yaşanmasının beklendiği belirtildi. DB’nin verdiği bilgiye göre, Hamburg ile Berlin arasında bugün saat 13.00’e kadar toplam 11 uçuş iptal edildi. 19 seferde kısmi gecikme, 35 seferde ise ciddi gecikme yaşandı.

SİYASİ MOTİVASYON OLASILIĞI

DW Türkçe’nin haberine göre, soruşturmayı yürüten yetkililer demiryolu altyapısına yönelik siyasi amaçlı kundaklama olasılığını değerlendiriyor. Polis, sol görüşlü bir platform olan Indymedia’da muvafakat mektubunun yayınlandığını ve söz konusu yazının soruşturmalara dahil edildiğini duyurdu. Yazıda “7 Eylül gecesi Hamburg’da kapitalist altyapının nakliye gemilerini sabote ettik” deniliyor.

Hamburg’da demiryolu hatlarının üç farklı yerindeki kablo kutularında cuma gecesi yangın çıktı. Polis tanık aradığını belirtirken, DB güvenlik birimi başkanı Hans-Hilmar Rischke, “Bu gece Hamburg’daki altyapımıza yönelik kundaklamayı en güçlü ifadelerle kınıyoruz” dedi. DB sözcüsü, gece uçuşlarında da aksamaların beklendiğini duyurdu.

Ekim 2022’de Berlin ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Herne’de de kablolar hasar gördü. Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, demiryollarında sabotaj yaşandığını duyurdu. (HABER MERKEZİ)

suluovahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu